(fot. PAP)

Jak urządzenia wykryły trotyl?

Eksperci parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy Smoleńskiej zaprezentują dziś w Sejmie działanie urządzeń którymi badane były szczątki TU-154M.

Piątego grudnia podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości Jerzy Artymiak, naczelny prokurator wojskowy stwierdził, że niektóre detektory wykazały w Smoleńsku obecność cząsteczek trotylu. Zaznaczył, że to nie jest równoznaczne z obecnością materiałów wybuchowych, a spektrometry tak samo reagują na materiały wybuchowe jak i na pastę do butów.

Nie zgodził się z tym Jan Bokszczanin, producent urządzeń wykrywających trotyl, który powiedział, że jeżeli to urządzenie i jeszcze jakieś inne wskazują, że był to trotyl; to prawdopodobieństwo, że na szczątkach Tu-154M nie było trotylu jest równe zeru.

Dziś po południu pracę urządzeń wykrywających materiały wybuchowe zaprezentują eksperci parlamentarnego zespołu.

– Chodzi o to, żeby nie było cienia wątpliwości co do tego, jak działają te urządzenia i czy analogicznie reagują na pastę do zębów, pastę do butów, perfumy, czy różne inne tego typu przedmioty. Co dla śladów materiałów wybuchowych nasi eksperci chcą to wykazać i potwierdzić w sposób bezdyskusyjny. Robią to, aby nie powtarzano bzdur w tej sprawie. Również po to, aby sprawa wykrycia śladów materiałów wybuchowych była już rozstrzygnięta, aby ten etap badania tragedii smoleńskiej był już za nami – mówił poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu wyjaśniającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Wezwał też rząd i ekspertów Jerzego Millera do dyskusji na jednym z Warszawskich uniwersytetów, która miałaby się odbyć pod koniec  stycznia.

– (…) Podczas dyskusji, w obecności kamer będzie można przedyskutować wszystkie kwestie i przedstawić wszystkie argumenty na rzecz wersji, którą próbowała dotychczas bronić strona rządowa, a także tych informacji, tych eksperymentów, tych analiz, które zebrał i przedstawia zespół parlamentarny. Przynajmniej w trzech obszarach, które dotyczą przygotowań do wylotu, samego przebiegu katastrofy no i oczywiście norm sposobów analizowania, sposobów używania narzędzi prawnych dla wyjaśnienia tej tragedii – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

 

Wypowiedź posła Antoniego Macierewicza


Pobierz Pobierz

RIRM

 

drukuj