fot. wikipedia

100 proc. akcji PKL na sprzedaż

PKP S.A wystawiło na sprzedaż 100 procent akcji Polskich Kolei Linowych. Kupnem zainteresowana jest największa słowacka spółka branży turystycznej Tatry Mountain Resort, która powołała konsorcjum z czterema polskimi gminami, na terenie których działają kolejki Polskich Kolei Linowych.

Zakupem  zainteresowane są też m.in. Polskie Koleje Górskie, spółka którą zawiązały inne  samorządy powiatu tatrzańskiego. Tymczasem prywatyzacja Polskich Kolei Linowych budzi wiele kontrowersji. Sprzedaż może spowodować roszczenia reprywatyzacyjne dawnych właścicieli gruntów, na terenie których leży infrastruktura kolejowa.

– Trzeba zauważyć, że w czasach  słusznie minionego ustroju, dla potrzeb urządzenia kolejki wywłaszczano górali i górale nie protestowali przeciwko temu, bo w pewnym sensie kolejka wzmacniała atrakcyjność turystyczną i dawała im miejsca pracy. W tej chwili, kiedy jest zagrożenie funkcjonowania kolejki, bo można się różnych wydarzeń spodziewać – należy się liczyć również z tym, że byli wywłaszczeni właściciele będą się upominali o zwrot tych terenów i przy prywatyzacji może to być pewnego rodzaju wada prawna i przeszkoda, która utrudni osiągnięcie jakiejś właściwej ceny –  mówiła poseł Anna Paluch z sejmowej komisji infrastruktury.

Poseł dodała, że sprzedaż spółki może wpłynąć na utratę wielu miejsc pracy w regionie.

– Od dobrego funkcjonowania majątku Polskich Kolei Linowych uzależniona jest atrakcyjność bardzo wielu miejscowości w Małopolsce. To  jest przecież Zakopane, to jest nie tylko wyciąg – kolejka na Kasprowy, ale i kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę, Butorowy Wierch. To jest kolejka na Górę Parkową w Krynicy ale także Szczawnicy, kolejka na Palenicę,  Żar w Międzybrodziu i jeszcze inne miejscowości. To jest bardzo istotny majątek dla atrakcyjności turystycznej, od niego uzależnione jest funkcjonowanie gospodarki turystycznej – powiedziała poseł Anna Paluch.

Badaniem zgodności z prawem prywatyzacji Polskich Kolei Linowych zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ponadto zakopiańska prokuratura prowadzi postępowanie wyjaśniające, czy przy działaniach związanych z prywatyzacją Polskich Kolei Linowych  mogło dojść do przestępstwa.

 

Wypowiedź poseł Anny Paluch

Audio MP3
Pobierz

 

 

RIRM

drukuj