J. Wiśniewska: Konwencja Stambulska nie jest lekiem na całe przemocowe zło

Z pewnością nie bagatelizujemy przemocy, lecz Konwencja Stambulska nie jest lekiem na całe przemocowe zło. Nie wnosi żadnych dodatkowych pozytywnych rozwiązań na rzecz przeciwdziałania przemocy – podkreśla europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

Polityk zwraca uwagę, że w Polsce przemoc jest zabroniona prawnie, zaś ofiarom przemocy zapewniona jest pomoc.

– Tak więc rozwiązania dotyczące przemocy, jak i ochrony ofiar proponowane w Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Konwencja Stambulska) w polskim prawie są od dawna zabezpieczone – zauważa Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł podkreśla, że temat przemocy wobec kobiet był wielokrotnie przedmiotem debat w unijnych instytucjach, lecz od kilku lat jedynie w kontekście Konwencji Stambulskiej. Konwencja Stambulska rodzi wiele kontrowersji – dodaje.

– Główna dotyczy jej genderowej perspektywy, która niesie ze sobą ryzyko demontażu społecznego i zagrożenie dla funkcjonowania rodziny. Walka z przemocą tak, ale nie w parze z ideologią. Kolejną kontrowersją jest cel jej ratyfikowania przez UE. Na dzień dzisiejszy Konwencja została podpisana przez wszystkie państwa członkowskie UE, ratyfikowana zaś przez 21 spośród nich. Aż 15 z nich złożyło zastrzeżenia co do stosowania Konwencji, co potwierdza jej kontrowersyjny charakter – wskazuje polityk.

Wiele rozwiązań proponowanych w Konwencji Stambulskiej funkcjonowało w polskim prawie i praktyce społecznej już przed jej podpisaniem – zauważa Jadwiga Wiśniewska.

– W Polsce od kilkunastu lat funkcjonuje ustawodawstwo zapobiegające przemocy wobec kobiet i przewidujące pomoc jej ofiarom. Dlatego złożyłam w Parlamencie Europejskim projekt rezolucji, w którym przypominam, że zgodnie z decyzją Rady (UE) 2017/865 „Konwencja powinna zostać podpisana w imieniu Unii w zakresie spraw leżących w kompetencji Unii (…) Państwa członkowskie zachowują swoje kompetencje” – zaznacza.

Rezolucja nie została jednak przyjęta – podsumowuje europoseł PiS.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl