fot. flickr.com

Węgierska wiceminister zasobów ludzkich ds. rodziny i młodzieży: Planujemy współpracę z USA, Polską i Brazylią w ochronie rodziny

Węgry planują ścisłą współpracę w dziedzinie ochrony rodziny ze Stanami Zjednoczonymi, Polską i Brazylią – powiedziała agencji MTI w czwartek w Waszyngtonie węgierska wiceminister zasobów ludzkich ds. rodziny i młodzieży Katalin Novak.

Katalin Novak oświadczyła, że powstaje sojusz między Stanami Zjednoczonymi, Węgrami, Polską i Brazylią pod nazwą Partnerstwo na rzecz Rodzin.

„W tę środę zgłosiliśmy to w ONZ” – oznajmiła.

Wiceminister – jak pisze MTI – wzięła w środę w Waszyngtonie udział w międzynarodowej konferencji na temat rodziny z udziałem m.in. Polski.

Podkreśliła, że nie chodzi o luźną współpracę, tylko o ścisłe współdziałanie, co w praktyce ma oznaczać wspólne występowanie przeciw „antyrodzinnym posunięciom spychającym życie rodzinne na plan dalszy”.

„Ale my chcemy działać nie przeciw czemuś, tylko na rzecz czegoś, i pragniemy występować z propozycjami sprzyjającymi dobrobytowi rodzin. Nie chcemy reagować na procesy, tylko wręcz przeciwnie: pracować nad propozycjami pomagającymi rodzinom” – oznajmiła.

Dodała, że w rozmowach w Waszyngtonie obok szefa Rady Polityki Wewnętrznej Joe Grogana uczestniczyli politycy republikańscy, szefowie politycznych organizacji konserwatywnych i wyznaniowych oraz eksperci z Brazylii i Hiszpanii.

„Miło, że Stany Zjednoczone patrzą na węgierski system wspierania rodzin jak na wzorzec, starają się przejąć niektóre jego elementy i ogólnie wysoko cenią węgierską politykę rodzinną” – dodała.

Rzecznik ambasady RP w Waszyngtonie Robert Szaniawski przekazał, że środowa konferencja odbyła się w jednym z budynków na Kapitolu. Dodał, że była ona współorganizowana przez Węgry, Brazylię i USA i uczestniczył w niej też przedstawiciel ambasady RP.

Konferencja „była poświęcona omówieniu aktualnych trendów demograficznych oraz wielu aspektów prowadzenia polityki rodzinnej w poszczególnych krajach” – stwierdził Szaniawski. Uznał za „ważne, aby o problemach dotyczących rodziny mówić na wielu forach międzynarodowych – w ONZ i na konferencjach organizowanych przez różne kraje i środowiska”.

PAP

drukuj