[TYLKO U NAS] J. Wiśniewska: F. Timmermans nawołuje do praworządności, a sam ją łamie

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej angażuje się politycznie, co jest niezgodne z zasadami funkcjonowania przedstawicieli Komisji Europejskiej. Ponadto aktywność Fransa Timmermansa będzie teraz większa, ponieważ wykorzystując swoje stanowisko, będzie walczył o poparcie lewicowych partii politycznych z krajów członkowskich. Takie zachowanie jest niedopuszczalne – powiedziała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Jadwiga Wiśniewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jadwiga Wiśniewska skierowała pytanie o charakterze priorytetowym do Komisji Europejskiej w związku z zaangażowaniem politycznym jej wiceprzewodniczącego – Fransa Timmermansa.

– Jedną z podstawowych reguł obowiązujących wszystkich przedstawicieli Komisji Europejskiej jest zasada apolityczności, mająca zapobiegać konfliktowi interesów, który może powstać w związku z pełnioną funkcją. Niestety, nie jest ona bezwzględnie przestrzegana. Doskonale widać to na przykładzie Fransa Timmermansa wiceprzewodniczącego KE, który z racji sprawowanego stanowiska powinien być wzorem dla komisarzy oraz urzędników Komisji. Tymczasem wielokrotnie łamał on zasadę neutralności politycznej. Jest to szczególnie widoczne na przestrzeni ostatnich miesięcy, w trakcie których Frans Timmermans lekceważy traktaty europejskie oraz stawia swoją osobistą kampanię polityczną i ambicję ponad prawo Unii Europejskiej. Składam pytanie do Jeana-Claudea Junckera, co zamierza zrobić w tej sprawie? – mówiła Jadwiga Wiśniewska, europoseł.

Frans Timmermans w czasie ostatniego pobytu w Polsce znów wywołał wiele kontrowersji.

– Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej w miniony weekend uczestniczył w konwencji wyborczej partii Wiosna. Jest to twardy dowód na polityczne zaangażowanie Fransa Timmermansa, co jest niezgodne z zasadami funkcjonowania przedstawicieli KE – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

Mając na uwadze, że Frans Timmermans jest kandydatem socjalistów na przewodniczącego Komisji Europejskiej, trzeba spodziewać się szukania przez niego poparcia wśród lewicowych partii politycznych.

– Aktywność polityczna Fransa Timmermasa będzie teraz duża, ponieważ jest on kandydatem europejskich socjalistów na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Wiceprzewodniczący będzie szukał poparcia we wszystkich państwach członkowskich, wśród lewicowych partii politycznych. Niedopuszczalne jest, żeby wykorzystywał do tego stanowisko, które piastuje – zaznaczyła europoseł.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Jadwiga Wiśniewska, nawiązała do łamania praworządności przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

– Frans Timmermans wielokrotnie napomina państwa członkowskie do przestrzegania praworządności, a sam ją łamie. Wielokrotnie występował po jednej stronie sporu politycznego w Polsce i nie ukrywał sympatii politycznych. Jego ostatnia wizyta i udział w konwencji wyborczej jest przykładem na to, że została złamana zasada apolityczności, czyli neutralności. Komisja Europejska powinna przywołać Fransa Timmermansa do porządku, jeśli tego nie zrobi, będzie to kolejny przykład na to, że w Unii Europejskiej stosowane są podwójne standardy – wskazała Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł PiS zapytała Komisję Europejską także o to, kto finansował wizytę Fransa Timmermansa w Polsce i czy była to Komisja.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl