fot. jadwigawisniewska.pl

[TYLKO U NAS] J. Wiśniewska: Wypowiedzi panów Biedronia i Schetyny pokazują ich stosunek do ludzi, którzy ogrzewają swoje domy węglem

Wypowiedzi zarówno pana Biedronia, jak i Schetyny pokazują ich stosunek do ludzi, którzy ogrzewają swoje domy węglem i żyją na granicy ubóstwa energetycznego albo ich dochody nie są na tyle wysokie, żeby mogli przestawić się na ogrzewanie gazem czy energią elektryczną. Warto, żeby ci panowie wiedzieli, że polski miks energetyczny jest oparty w 80 proc. na węglu kamiennym i brunatnym – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Jadwiga Wiśniewska zwróciła uwagę na szkodliwość słów G. Schetyny i R. Biedronia odnośnie bezpieczeństwa energetycznego.

– Wypowiedzi zarówno pana Biedronia, jak i Schetyny pokazują ich stosunek do ludzi, którzy ogrzewają swoje domy węglem i żyją na granicy ubóstwa energetycznego albo ich dochody nie są na tyle wysokie, żeby mogli przestawić się na ogrzewanie gazem czy energią elektryczną. Warto, żeby ci panowie wiedzieli, że polski miks energetyczny jest oparty w 80 proc. na węglu kamiennym i brunatnym. Ja mieszkam w województwie śląskim i z tego województwa kandyduję do Parlamentu Europejskiego. Przez ostatnie pięć lat miałam zaszczyt pracować dla Polski w Brukseli i zajmowałam się właśnie polityką klimatyczną. Nasze uwarunkowania surowcowe w sprawach energetycznych są jasne. Węgiel jest gwarantem naszego bezpieczeństwa energetycznego – wskazała gość Radia Maryja.

W nadchodzących latach struktura miksu energetycznego będzie się zmieniać – zauważyła polityk.

– Z całą pewnością w związku z tymi działaniami, które podejmujemy: rozbudowujemy gazoport, przystępujemy do realizacji Baltic Pipe, więc ten nasz miks energetyczny będzie się zmieniał. Musimy pamiętać, że transformacja energetyczna jest procesem bardzo skomplikowanym i kosztownym, a propozycje tzw. Wiosny oraz pana Schetyny, który twierdzi, że zlikwiduje węgiel z palenisk domowych, są szkodliwe i nierealne. Realizacja takich postulatów przyczyniłaby się z całą pewnością do pogłębienia ubóstwa energetycznego. Eurostat podaje, że blisko 8 proc. gospodarstw domowych w Unii dotkniętych jest właśnie ubóstwem energetycznym, które rozumiane jest jako brak środków na opłacenie rachunków wynikających z zapotrzebowania na energię – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

Sieci gazownicze i ciepłownicze w Polsce nie są jeszcze wystarczająco rozbudowane – podkreśliła gość „Aktualności dnia”.

– A przecież energia z Odnawialnych Źródeł Energii nie jest w stanie zaspokoić w stu procentach zapotrzebowania energetycznego, tak więc mieszkańcy musieliby korzystać z tego ogrzewania elektrycznego, zatem każdy może zajrzeć do swojego portfela i odpowiedzieć sam sobie na pytanie o to, czy będzie go na to stać. My jako rząd Prawa i Sprawiedliwości proponujemy, aby transformacja klimatyczna była sprawiedliwa i o taką transformację klimatyczną zabiegam w Parlamencie Europejskim. To nasz rząd, jako pierwszy w historii, przygotował kompleksową strategię walki ze smogiem, czyli program „Czyste Powietrze” – podsumowała europoseł.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem europoseł Jadwigi Wiśniewskiej mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj