J. Szyszko: na szczycie w Marrakeszu Polska musi bronić swoich interesów

W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja minister środowiska prof. Jan Szyszko wskazał, że Polska musi aktywnie uczestniczyć w zbliżającym się szczycie klimatycznym w Marrakeszu i tam bronić swoich interesów. Szef resortu środowiska odniósł się również do kwestii toruńskiej geotermii.

Minister Szyszko podkreślił, że zbliżający się szczyt klimatyczny w Marrakeszu będzie dla Polski bardzo ważny, gdyż tam należy zapewnić wszystko to, co zostało wynegocjowane podczas ubiegłorocznego COP 21 w Paryżu.

W Paryżu wynegocjowaliśmy to, że Polska będzie mogła uwzględniać swoją specyfikę w zakresie możliwości korzystania z tradycyjnych zasobów energetycznych, tj. węgla kamiennego i węgla brunatnego. Na bazie swoich możliwości Polska będzie mogła uczestniczyć w polityce klimatycznej z jednej strony poprzez redukcję emisji CO2 do atmosfery na bazie coraz nowszych technologii. Ale podkreślam, że węgiel brunatny i węgiel kamienny muszą być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Z drugiej strony Polska musi dążyć do tego, żeby ten dwutlenek węgla, który emituje, zużyć jako pewien system do regeneracji układów przyrodniczych, czyli wychwytywać CO2 przez lasy po to, żeby te lasy były coraz bogatsze, by coraz lepiej produkowały drewno, by coraz lepiej chroniły bioróżnorodność i równocześnie, żeby miały lepszy wpływ na jakość powietrza i wody – powiedział szef resortu środowiska.

W ten sposób możemy się uniezależnić od polityki, która jest nam narzucana przez starą „15”, poprzez tylko i wyłącznie zmuszanie nas do redukcji emisji CO2 do atmosfery, a więc do blokowania polskiego węgla – dodał.

Prof. Jan Szyszko wskazał na kolejną rolę Polski w redukcji emisji dwutlenku węgla.

Nasza rola ma również polegać na tym, aby tę ideę krzewić na całym świecie. Żeby na całym świecie przystąpiono do realizacji polityki klimatycznej po to, aby zniwelować te wielkie zagrożenia dla świata, o których pisze Ojciec Święty Franciszek w encyklice „Laudato si”. Napisał on, że głównymi zagrożeniami dla świata są degeneracje układów przyrodniczych, degradacje gleb czy wycinanie i degradacja lasów. W ślad za tym idzie coraz gorsza woda, powietrze i bioróżnorodności – zaznaczył.

Minister odniósł się również do sprawy odnawialnych źródeł energii i wskazał, że powinniśmy wykorzystywać wody geotermalne.

Polska ma ogromne możliwości dokonywania redukcji CO2 również na bazie odnawialnych źródeł energii. Niekoniecznie musimy wspierać np. energetykę wiatrową w ramach odnawialnych źródeł, ale możemy wykorzystywać niezwykle wydajne źródło energii – geotermie. Geotermia toruńska jest idealnym przykładem tego, że jeden otwór wydobywczy może służyć tysiącom ludzi, a energia może być tańsza,[…] niezależna od warunków pogodowych i być typowo polską energią bazującą na polskich przemyśleniach technologicznych – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Szef resortu środowiska dodał, że Polska musi aktywnie uczestniczyć w szczycie w Marrakeszu i tam bronić swoich interesów.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj