Ministerstwo Środowiska: Spada populacja dzików

W polskich lasach żyje ok. 144 tys. dzików. Tak wynika z raportu Ministerstwa Środowiska, do którego dotarła Redakcja Radia Maryja. Na zlecenie resortu rolnictwa przeprowadzono inwentaryzację dzików.       

W ciągu trzech tygodni ok. 85 tys. osób m.in. z Polskiego Związku Łowieckiego i Lasów Państwowych przebadało teren prawie miliona hektarów.

W polskich lasach występuje średnio jeden dzik na dwa kilometry kwadratowe. Wielkość populacji w różnych nadleśnictwach jest jednak różna. Największe zagęszczenie odnotowano w Polsce północno-zachodniej.

Wiceminister środowiska Andrzej Konieczny podkreślił, że wyniki nie są niespodzianką, bo w związku z sanitarnym odstrzałem dzików populacja się zmniejszyła.

– Spodziewaliśmy się takiego spadku populacji dzika, ponieważ, jak powszechnie wiadomo, prowadzona jest bardzo silna polityka w zakresie odstrzału dzików. Mamy intensywne odstrzały sanitarne, jak również  odstrzały wykonywane w ramach planów łowieckich przez Koło Łowieckie. Te odstrzały nadal będą prowadzone. Tutaj ściśle współpracujemy z ministrem rolnictwa. Robimy to w tym kierunku, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia pierwotnego wirusa na nowe obszary Polski oraz po to, by ochronić cały rynek przetwórstwa spożywczego i hodowli trzody chlewnej – zaznaczył Andrzej Konieczny.

Aktualna informacja o liczebności dzików w polskich lasach ma istotne znaczenie w walce z epidemią afrykańskiego pomoru świń.

W resorcie rolnictwa trwają prace nad rozporządzeniem, które ustali kwoty ryczałtów za odstrzelenie, przebadanie i utylizację tych zwierząt w ramach odstrzału sanitarnego.

Maksymalna kwota wypłacana przez państwo ma wynieść 450 zł.


RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl