fot. https://twitter.com/OzdobaJacek

J. Ozdoba: Ważne, by udostępnić raport o zniszczeniach Warszawy stronie niemieckiej

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zainterweniował w stołecznym ratuszu ws. tłumaczenia na język niemiecki raportu dot. zniszczeń wojennych Warszawy. Dokument powstał w czasach, kiedy stolicą zarządzał prezydent Lech Kaczyński.

Raport opisuje straty, jakie w czasie okupcji niemieckiej poniosła Warszawa. Wiceminister Jacek Ozdoba próbuje uzyskać informację, czy powstało tłumaczenie dokumentu na język niemiecki. Zdaniem polityka takie tłumacznie powinno zostać przekazane władzom Niemiec, co ma być dodatkowym elementem w próbie uzyskania dla Polski reparacji.

„Bardzo ważne, aby to tłumaczenie zostało udostępnione stronie niemieckiej, żeby każdy mógł się zapoznać, jaki był ogrom zniszczeń” – mówił polityk.

Dziś parlamentarzysta spotkał się w stołecznym ratuszu z sekretarzem Warszawy, który zadeklarował przejrzenie do końca tygodnia archiwum miejskiego i przekazania informacji na temat tłumaczenia.

– Kiedy było tłumaczenie, czy były wystawione koszty, czy była to publikacja lub został przetłumaczony sam raport? Jeśli nie otrzymam odpowiedzi do końca tygodnia, lub nie dostanę tłumaczenia, to skieruję sprawę na drogę sądową, dlatego że wyczerpała mi się ścieżka dostępu do informacji publicznej oraz ta wynikająca z wcześniejszej roli radnego czy obecnej roli posła. Jest to bardzo ważne. Wczoraj obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i bardzo istotne jest to, aby tłumaczenie zostało udostępnione stronie niemieckiej – podkreślił wiceminister Jacek Ozdoba.

Według raportu z 2005 roku straty, jakie w wyniku II wojny światowej w latach 1939-1945 poniosła Warszawa, wynoszą 54 miliardy dolarów. Szefem zespołu, który opracował dokument, był prof. Wojciech Fałkowski.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl