J. Kanthak: Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego musi funkcjonować

Jan Kanthak, poseł Solidarnej Polski, podkreślił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego musi funkcjonować. Sędziowie, którzy będą popełniali przestępstwa, muszą ponosić odpowiedzialność – zaznaczył.  

Politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią o przeglądzie działania Izby Dyscyplinarnej, ale także o przeprowadzeniu reformy na jesieni. W tle pojawia się także kwestia TSUE, który zabrał głos w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce.

Poseł Jan Kanthak podkreślił, że Unia Europejska i unijny Trybunał nie mają prawa wypowiadać się w sprawie wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich. Parlamentarzysta był także pytany przez dziennikarzy o to, dlaczego rozważane są zmiany.

– Cały czas podkreślaliśmy i podkreślamy, że reforma (wymiaru sprawiedliwości – red.) nie jest jeszcze dokończona. Będziemy to podkreślać, dopóki nie będzie przeprowadzona w taki sposób, w jaki my to widzimy. To nie ma związku z agresją unijnych biurokratów na Polskę i na naszą reformę – zwracał uwagę Jan Kanthak.

TSUE stwierdził w ubiegłym tygodniu, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej unijny Trybunał zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl