fot. PAP/Tomasz Wojtasik

J. Kaczyński: Szkoła nie może być miejscem na eksperymenty społeczne

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński kontynuuje objazd po kraju. W czwartek w Poznaniu zapowiedział kolejne podwyżki dla nauczycieli oraz przestrzegał, że szkoła nie może być miejscem na eksperymenty społeczne. Przypomniał o podjętej przez PiS próbie reformy szkolnictwa wyższego. Deklarował większy nacisk na nauki humanistyczne.

Szkoła nie może być terenem eksperymentów społecznych – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

– Dzieci i młodzież nie mogą być przedmiotem tych eksperymentów. (…) Szkoła nie może godzić w prawa rodziców do wychowania swoich dzieci. (…) Szkoła nie może podważać fundamentu rodziny, fundamentu całej konstrukcji społecznej, która stworzyła naszą cywilizację – cywilizację chrześcijańską – podkreślił lider Zjednoczonej Prawicy.

Będą w dalszym ciągu podwyższane pensje nauczycielizapowiedział były premier.

– W tym roku to jest 15 proc. Po tym co stanie się 1 września, w kolejnym – 6 proc. Te pensje staną się z czasem całkiem zacne. Ale to wszystko po to, by szkoła wykonywała swoje podstawowe obowiązki – mówił.

Mamy za sobą także wielką reformę szkolnictwa wyższego, którą przeprowadził Jarosław Gowin. Teraz czekamy na jej wyniki – podkreślił Jarosław Kaczyński.

– Liczymy na to, że ona te wyniki przyniesie. Zarówno w sferze intelektualnej, jak i praktycznej. Że to będzie także część tego mechanizmu, który będzie pchał Polskę do przodu. (…) Trzeba pójść do przodu. Spróbowaliśmy pójść do przodu. To odważna decyzja, ale słuszna. Być może trzeba ją będzie korygować. Z całą pewnością trzeba będzie położyć większy nacisk na nauki humanistyczne. One są potrzebne, one budują znaczną część naszej kultury – mówił lider obozu rządzącego.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj