fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: W rozumieniu niemieckim, moralny obowiązek przezwyciężenia przeszłości obciąża już nie tylko Niemcy, ale i w pewnym zakresie także Polskę

Obecnie szeroko promowany jest film niemieckiej produkcji „Nasze matki, nasi ojcowie”, gdzie żołnierze Armii Krajowej są przedstawiani jako mordercy Żydów. Zatem w rozumieniu niemieckim, moralny obowiązek przezwyciężenia przeszłości obciąża już nie tylko Niemcy, ale i w pewnym zakresie także Polskę – zwrócił uwagę w czwartkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja politolog dr Krzysztof Kawęcki.

W kontekście reparacji wojennych ogromnie ważne jest stwierdzenie „kłamstwo niemieckie” – powiedział dr Krzysztof Kawęcki.

– Nie chodzi tylko o kwestię naszych słusznych dążeń moralnych, politycznych czy prawnych, ale kwestionowanie zasadności polskich dążeń odszkodowawczych za zbrodnie wojenne ze strony RFN to jest wyraz kłamstwa niemieckiego. Mamy pojęcie „kłamstwa oświęcimskiego”, usankcjonowane karnie w wielu państwach, ale też w Polsce mówimy o „kłamstwie katyńskim”. Dlatego – w kontekście tych roszczeń i tego stosunku państwa niemieckiego do tej kwestii – w mojej ocenie powinniśmy używać sformułowania „kłamstwo niemieckie” – wskazał historyk.

Niemcy kwestionują zasadność dążeń odszkodowawczych ze strony Polski – dodał.

– 2 lata temu służby prawno-naukowe niemieckiego parlamentu przygotowały dwa raporty odnoszące się do niemieckich reparacji dla Polski. Bundestag w swoim stanowisku przyznaje, że Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną, moralną i finansową za II wojnę światową, ale natychmiast eksperci niemieckiego parlamentu podkreślają, że Niemcy już rzekomo zapłaciły za szkody wojenne, również Polsce. To dotyczy wypłat indywidualnych, z resztą bardzo symbolicznych i skromnych – wręcz poniżających dla ofiar niemieckich zbrodni – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Zdaniem niemieckich ekspertów, odszkodowania za zbrodnie niemieckie wobec Polski podczas II wojny światowej zostało „ostatecznie uregulowane pod względem politycznym i prawnym” – zaznaczył dr Kawęcki.

– Niemieccy prawnicy i politycy odwołują się do rezygnacji komunistycznego rządu PRL Józefa Cyrankiewicza z 1953 r. Specjaliści ds. prawa międzynarodowego zwracają uwagę, że raport Bundestagu błędnie podaje, że Konferencja Poczdamska z przełomu lipca i sierpnia 1945 r., na której przyjęto zasadę reparacji i odszkodowań wojennych, które miały zostać wyegzekwowane od Niemiec, zakończyła się ich zdaniem w 1953 r. zawarciem wspomnianego układu o sposobie regulowania reparacji poprzez zajęcie majątku w strefach okupacyjnych. To jest oczywiście nieprawda, ale kolejne rządy RFN powtarzają, że ze strony Niemiec nie istnieje prawne zobowiązanie do zapłaty, natomiast co najwyżej istnieje moralny obowiązek przezwyciężenia przeszłości – mówił gość „Aktualności dnia”.

W rozumieniu niemieckim, moralny obowiązek przezwyciężenia przeszłości obciąża już nie tylko Niemcy, ale i w pewnym zakresie także Polskę – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

– Obecnie promowany szeroko jest film niemieckiej produkcji „Nasze matki, nasi ojcowie”, gdzie żołnierze Armii Krajowej są przedstawiani jako mordercy Żydów. Niemcy usprawiedliwiają też fakt braku przekazania wypłat odszkodowawczych w okresie PRL z powodów politycznych, aby – jak mówią – nie finansować rządu komunistycznego, ale nie zwracają uwagi, że nie chodziło tu o wsparcie komunistów, ale odszkodowania dla osób indywidualnych, którym Niemcy nie zadośćuczynili – wskazał politolog.

 

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

 

drukuj