fot. PAP/Paweł Supernak

J. Kaczyński: Rząd Olszewskiego był rządem przełomowego znaczenia

Rząd Jana Olszewskiego był rządem przełomowego znaczenia. Mimo że trwał krótko, to jednak wyznaczył pewna drogę; ta droga została zatrzymana aż na 13 lat, ale pozostała częścią polskiej polityki i została znowu podjęta – powiedział w piątek w radiowych „Sygnałach dnia” prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński był pytany w piątek w radiowej Jedynce o ocenę rządu Jana Olszewskiego. Prezes PiS podkreślił, że mimo iż trwał tylko pięć miesięcy i był rządem mniejszościowym to okazał się skuteczny i „załatwił pewne sprawy”.

„Na czele trzeba wymienić sprawę, która miała decydujące znaczenie dla naszej przyszłości, chodzi o bazy rosyjskie w Polsce. Był pomysł ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy, żeby tam były spółki polsko-rosyjskie; w istocie to był pomysł rosyjski tylko przyjęty przez Wałęsę” – mówił Jarosław Kaczyński.

Według niego „gdyby tak było, to w istocie mielibyśmy do czynienia ze swego rodzaju kontynuacją obecności rosyjskiej w Polsce ze wszystkimi tego konsekwencjami także odcięcia od Zachodu, także w wymiarze militarnym”.

„To była bardzo ważna decyzja i przypomnę, że to własne po tej decyzji prezydent Wałęsa przekazał do Sejmu list z żądaniem dymisji premiera Olszewskiego” – dodał lider PiS.

Kolejna sprawa – kontynuował – to „podniesienie kwestii lustracji a w perspektywie także dekomunizacji”.

„Dalej spraw prywatyzacji; została zatrzymana rabunkowa prywatyzacja i wreszcie kwestia związana z tym, że rozpoczął się wzrost gospodarczy. Jego przyczynami były decyzje podjęte jeszcze wcześniej, ale wbrew zapowiedziom – bo przecież polityka rządu Jana Olszewskiego miał rujnować polską gospodarkę – to był właśnie czas, kiedy po dwóch latach spadku zaczął się wzrost, który trwa po dziś dzień” – powiedział prezes PiS.

„To już samo przez się jest dorobek wystarczający, żeby na tle tych rządów, które były przed i które były później, aż przynajmniej do 2005 roku, uznać, że to był rząd o ogromnej wadze. Ale przede wszystkim chodzi o to, że przedstawiono inną wizję Polski. Pan premier postawił pytanie >>Czyja będzie Polska?<< i odpowiedziano na to pytanie: to ma być Polska Polaków, obywateli, Polska zupełnie inna niż ta – jak sądzę przy nieświadomości ogromnej większości obywateli – budowana po 1989 roku” – stwierdził Jarosław Kaczyński.

„Dlatego to był rząd przełomowego znaczenia. Mimo, że trwał krótko, to jednak wyznaczył pewna drogę; ta droga została zatrzymana aż na 13 lat, ale pozostała częścią polskiej polityki, polskiego życia publicznego, polskiej pamięci, przynajmniej dla części polskiego społeczeństwa i została znowu podjęta” – ocenił lider partii rządzącej.

PAP/RIRM

drukuj