fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] J. Kaczyński: Mamy wielką niechęć do tego, żeby w jakikolwiek sposób ograniczać prawa obywateli, nawet tych, z którymi się nie zgadzamy

My, generalnie rzecz biorąc, mamy wielką niechęć do tego, żeby w jakikolwiek sposób ograniczać prawa obywateli, nawet tych, z którymi się radykalnie nie zgadzamy. (…) Uważamy, że Polska musi być krajem wolności. A wolność oznacza, że ci, z którymi się nie zgadzamy, też mogą swoje poglądy demonstrować – oczywiście z pewnymi ograniczeniami, które są zawarte w konstytucji – mówił w środowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Radia Maryja prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Lider Zjednoczonej Prawicy podczas drugiej części „Rozmów niedokończonych odpowiadał na pytania zadawane przez słuchaczy. Jedno z nich dotyczyło możliwości blokowania tzw. marszów równości przez obecną władzę. W tym kontekście Jarosław Kaczyński podkreślił, że zgodę na organizację takich zgromadzeń wydają władze samorządowe.

– To są najczęściej prezydenci miast. (…) Co prawda może to być zakwestionowane przez wojewodę, ale później idzie do sądu i jest oczywiste, że sąd się zgodzi. Takie mamy sądy i to musimy wziąć pod uwagę. Poza tym my, generalnie rzecz biorąc, mamy wielką niechęć do tego, żeby w jakikolwiek sposób ograniczać prawa obywateli, nawet tych, z którymi się radykalnie nie zgadzamy. My się z tym radykalnie nie zgadzamy, ale uważamy, że Polska musi być tym krajem wolności. A wolność oznacza, że ci, z którymi się nie zgadzamy, też mogą swoje poglądy demonstrować – oczywiście z pewnymi ograniczeniami, które są zawarte w konstytucji (komunizm, faszyzm). Nie ma praktycznej możliwości wprowadzenia zakazów ani nie ma też z naszej strony intencji, żeby prawo do demonstracji (…) było ograniczane – zaznaczył.

Inny z słuchaczy poruszył kwestię ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Trwa oczekiwanie, aż w tej sprawie wypowie się Trybunał Konstytucyjny – podkreślił gość „Rozmów niedokończonych”.

– To „zawisło” przed Trybunałem Konstytucyjnym i sądzę, że przyjdzie moment – nie wiem kiedy – w którym TK tę sprawę załatwi. Nie jest moją rolą ani wiedzieć ani podpowiadać, jak ma załatwić, ale sądzę, że to przeświadczenie, iż także dzieci, które mają jakieś wady, mają prawo do tego, żeby się urodzić (…) jest czymś, co będzie oczywiste także dla sędziów TK. To jest moje osobiste przeświadczenie i będziemy je podtrzymywać. Jeżeli Trybunał podjąłby inną decyzję – bo ja TK mówić nie mogę – to wtedy oczywiście będziemy się zastanawiać nad innymi rozwiązaniami. Przecież jeśli będziemy mieć większość w parlamencie, to tego rodzaju możliwości także będą. Natomiast decyzja Trybunału to najmocniejsze rozwiązanie, bo ono oznacza w istocie konstytucjonalizację rozszerzenia tego, co jest w obecnej ustawie dot. aborcji. Na to w tym momencie czekamy – tłumaczył polityk.

Jarosław Kaczyński odniósł się również do tematu relacji polsko-żydowskich. W ostatnim czasie odnieśliśmy ogromne sukcesy w tej dziedzinie – ocenił.

– Porozumienie Morawiecki-Netanjahu, które jasno mówiło o tym, kto wymordował Żydów i mówiło także o groźbie polonizmu, zestawiając go z antysemityzmem, było naszym ogromnym sukcesem. (…) Mamy w tej chwili taką sytuację, że niechętne nam siły w różnych miejscach na świecie piszą już, że polska narracja o II wojnie światowej zaczyna wygrywać. Mamy pewne informacje, że niektórym się to bardzo nie podoba i próbują to zahamować. Twierdzenie, że nasz rząd nie reaguje i że my się na to zgadzamy, całkowicie mija się z prawdą – akcentował prezes PiS.

Prezentujemy i będziemy nadal prezentować zdecydowane stanowisko również w relacjach ze stroną ukraińską – zapewnił lider Zjednoczonej Prawicy.

– Oni (Ukraina – red.) nie chcą dopuścić do wiadomości, że dopuścili się w czasie II wojny światowej potwornych zbrodni wobec Polaków. Mówię tutaj o Wołyniu, a przecież było to dużo szersze zjawisko, to nie tylko na Wołyniu miało miejsce. Tutaj nasze stanowisko jest bardzo zdecydowane i będzie bardzo zdecydowane, także w rozmowach z nowym prezydentem Ukrainy. Z czasem z całą pewnością i tu odniesiemy sukces, a ten sukces, który odnieśliśmy w sprawach, które funkcjonują na Zachodzie, oczywiście musi być rozszerzany i umacniany – wskazał gość Radia Maryja.

Całość II części „Rozmów niedokończonych” z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, Mariusza Błaszczaka oraz Joachima Brudzińskiego dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj