fot. Tomasz Strąg

J. Kaczyński: PiS uwolni Polaków od niewoli zadłużenia we frankach

Prawo i Sprawiedliwość uwolni Polaków od niewoli zadłużenia kredytami we frankach – zapowiedział prezes partii Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla tygodnika „wSieci” polityk mówił o potrzebie rozwiązania problemu frankowiczów i tych, którzy nabyli wadliwe polisolokaty.

Jarosław Kaczyński stwierdził, że „ludzi nie można oszukiwać, a państwo ma obowiązek ludzi przed lichwą i takim wyzyskiem bronić”. Według prezesa PiS ma to być opcja, która weźmie pod uwagę kondycję banków, ale będzie możliwa do wykonania. Polityk wskazał na potrzebę zaangażowania w to Narodowego Banku Polskiego.

Tymczasem europoseł PiS-u Zbigniew Kuźmiuk wskazuje, że prezydencki projekt ustawy frankowej zawiera rozwiązania, które mogą problem rozstrzygnąć.

– Muszą być oszacowane precyzyjnie skutki tego projektu ustawy przygotowanego z samymi zainteresowanymi przez ośrodek prezydencki. Wydawało się, że ta ustawa rzeczywiście stara się dogłębnie potraktować ten problem. Co więcej, jej istota jest taka, żeby zrównać sytuację tzw. frankowiczów z tymi, którzy pożyczali w tym samym czasie pieniądze w złotówkach. Chodziło o to, żeby nie było takiego swoistego podziału, że gdzieś tam państwo, przy pomocy swoich instytucji, pomaga określonej grupie tzw. frankowiczów, natomiast tym, którzy pożyczali w złotówkach i z jakichś powodów mają kłopoty, nie pomaga – tłumaczy Zbigniew Kuźmiuk.

Ekonomista dodał, że dotychczasowe działania Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie budzą wiele kontrowersji. Według komisji wprowadzenie prezydenckiej ustawy w życie będzie skutkowało stratami rzędu 67 mld zł dla banków.

Z kolei w lutym br. NBP ogłosił, że według jego wyliczeń przewalutowanie tzw. kredytów frankowych według mechanizmu przygotowanego w prezydenckim projekcie będzie kosztowało banki ok. 44 mld zł.

RIRM

 

 

drukuj