fot. flickr.com

Nowe odcinki autostrad mogą być przejezdne przed wakacjami

Możliwe, że jeszcze przed wakacjami zostaną uruchomione nowe odcinki autostrad – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Do końca zbliża się już budowa 40-kilometrowego odcinka autostrady A1 ze Strykowa do Tuszyna. Pozwoli on na wygodną podróż z południa na północ kraju.

Dyrekcja podejmuje też starania, aby zapewnić przejezdność odcinka A4 z Rzeszowa do Jarosławia. To z kolei pozwoli na szybki przejazd z Niemiec na Ukrainę.

Chodzi o to, aby kluczowe trasy przelotowe przez Polskę były gotowe dla podróżnych już w wakacje i ułatwiły transport podczas Światowych Dni Młodzieży – podkreśla Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– W przypadku autostrady A1 w województwie łódzkim w centralnej Polsce odcinek jest podzielony na trzy odcinki realizacyjne i ten najbliżej autostrady A2. Tam wykonawca nie ma aż takiego wyprzedzenia harmonogramu jak pozostali wykonawcy, którzy deklarują na maj rozpoczęcie procedury oddawania autostrady do ruchu. Jeżeli wykonawca północnego odcinka przyspieszy swoje działania, co zależy tylko i wyłącznie od wykonawcy, będzie można wtedy rozmawiać o wcześniejszym oddaniu. W przypadku autostrady A4 mówimy o pracach naprawczych, które obecnie trwają na obiektach mostowych, natomiast robimy wszystko, aby była tam możliwość puszczenia ruchu tak szybko, jak będzie to możliwe –  mówi Jan Krynicki.

Z danych GDDKiA wynika, że kierowcy mają dziś do dyspozycji w Polsce ponad 1500 km autostrad i prawie tyle samo dróg ekspresowych.

W realizacji w ramach kolejnych kontraktów jest jeszcze ponad 1300 km nowych dróg krajowych: autostrad, ekspresówek i obwodnic miast. Ich wartość przekracza 40 mld zł.

RIRM

drukuj