fot. PAP/Leszek Szymański

J. Gowin: Musimy zaostrzyć rozwiązania dot. obecności w przestrzeni publicznej

Tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa jest zbyt wysokie, żebyśmy mogli sobie pozwolić na takie rygory, które stosowaliśmy do tej pory – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Musimy zaostrzyć rozwiązania dot. obecności w przestrzeni publicznej – dodał.

Wicepremier Jarosław Gowin pytany był na antenie Radia Zet m.in. o to, jakie kolejne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa są planowane przez polski rząd.

„O szczegółach będą mówili pan premier Morawiecki i pan minister Szumowski. Generalnie rzecz biorąc (…) musimy zaostrzyć niestety pewne rozwiązania dotyczące obecności w przestrzeni publicznej” – powiedział.

Dopytywany o to, czy wzmocnione będą kontrole policyjne, stwierdził: „Wydaje się, że to jest niezbędne, dlatego że liczba nowych zachorowań w ostatnich dniach jest niestety bardzo wysoka”. Przypomniał, że w Polsce krzywa wzrostu rozprzestrzeniania się koronawirusa jest „nieco korzystniejsza” od innych krajów europejskich.

„Niestety po kilkaset zachorowań na dobę to jest sygnał alarmowy. Musimy wszyscy zdobyć się na większą cierpliwość i więcej wyrzeczeń” – podkreślił.

Pytany o to, czy przyjęty model zwalczania koronawirusa w Polsce się nie sprawdził, stwierdził, że nie ma innego, który by się sprawdzał lepiej.

„Pytanie jest tylko, do jakiego stopnia konsekwentnie każdy z nas (…) przestrzega tych rygorów” – powiedział.

„Jest rzeczą oczywistą, że w tym rygorze bardzo obostrzonym dotrzemy do Świąt Wielkanocnych, natomiast wszyscy musimy trzymać rękę na pulsie” – powiedział o terminie obowiązywania planowanych obostrzeń.

W ocenie Gowina trudno jednoznacznie ustalić termin zakończenia obowiązywania obostrzeń.

„Na razie to tempo (rozprzestrzeniania się koronawirusa – PAP) jest zbyt wysokie, byśmy mogli sobie pozwolić na takie rygory, jakie stosowaliśmy do tej pory” – dodał.

PAP

drukuj