Izba Zbożowo-Paszowa: Na polskim rynku mało ofert sprzedaży zbóż
Na krajowym rynku notuje się mało ofert sprzedaży praktycznie wszystkich zbóż, co utrudnia zakup większych partii ziarna – informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Trwające zbiory kukurydzy, a także niezadowolenie rolników z cen powoduje, iż nie są oni chętni do sprzedaży – dodano.
Izba Zbożowo-Paszowa w newsletterze poinformowała, że sprzyjające warunki pogodowe „praktycznie na terenie całego kraju wpłynęły na przyspieszenie zbiorów kukurydzy na ziarno”, jednak ich zaawansowanie jest zróżnicowane regionalnie.
Zgodnie z szacunkami Izby, na dzień 13 października br. zaawansowanie zbiorów kukurydzy w skali kraju wynosiło ponad 30 procent. Najwięcej kukurydzy (ponad 40 proc.) zebrano na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.
„Mało kukurydzy zebrano natomiast na Podkarpaciu, a także Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie. Z kolei zaawansowanie zbiorów na północy kraju wynosiło ponad 20 procent” – przekazała IZP.
Dodano, że słoneczna i sucha pogoda sprawiła, iż wilgotność ziarniaków spadła „wyraźnie poniżej 30 proc.” i w większości regionów często kształtuje się na poziomie ok. 25 procent.
„Dlatego też sporo rolników, którzy mają możliwości suszenia, decydują się na suszenie ziarna” – wskazano.
W odniesieniu do pozostałych zbóż, krajowy rynek operuje w „warunkach wyraźnie uszczuplonej podaży ziarna w większości regionów kraju” – zaznaczyła Izba. Na rynku notuje się mało ofert sprzedaży praktycznie wszystkich zbóż, co utrudnia zakup większych partii ziarna.
„Trwające zbiory kukurydzy, a także niezadowolenie rolników z obecnych cen powoduje, iż rolnicy nie są chętni do sprzedaży ziarna. Ponadto, od 15 października br. wypłacane będą rolnikom zaliczki dopłat bezpośrednich (70 proc. stawki), co także powstrzymuje ich przed sprzedażą większych partii ziarna” – oceniła IZP.
Dodano, że popyt na ziarno ze strony przetwórców „w dalszym ciągu wydaje się być umiarkowany”, a wytwórnie pasz koncentrują się na skupie tegorocznej kukurydzy.
Ceny oferowane przez przetwórców za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) zawierają się w przedziale od 380 zł/t na południowym wschodzie do 470 zł/t na zachodzie i północy kraju. Ceny kukurydzy suchej kształtują się w przedziale 680-800 zł/t – poinformowała IZP.
Izba Zbożowo-Paszowa działa od 1997 r., zrzesza ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami oraz surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.
PAP