IPN znalazło szczątki 14 ofiar ludobójstwa wołyńskiego?

Rzeszowski IPN odnalazł 14 szkieletów najprawdopodobniej ofiar UPA. Pion śledczy rzeszowskiego Instytutu przeprowadził prace ekshumacyjne w Jaworniku Ruskim k. Przemyśla. Wcześniej osoby zainteresowane wydobyciem szczątek swoich bliskich złożyły stosowne zawiadomienie. Chodzi o zamordowanych szacunkowo w 1945 r. – o sprawie poinformował rzeszowski IPN.

Kilka dni temu wydobyto 14 szkieletów ludzkich. Są to prawdopodobnie ofiary ukraińskich nacjonalistów z lat 40. XX w. IPN w Rzeszowie podało, że przy dwóch szkieletach znaleziono szkaplerze z napisami w języku polskim, a przy jednym w zaciśniętej dłoni znajdował się sygnet z inicjałami.

Historyk dr Jerzy Bukowski zwraca uwagę, że odnalezienie szczątków ofiar jest kolejnym przełomem w odkrywaniu prawdy o ludobójstwie wołyńskim.

Każde odnalezienie szczątków ludzkich, zwłaszcza jeżeli pochodzą one z okresu wojny, jest pewnym przełomem w sprawach dotyczących badania tej smutnej przeszłości, jaką są stosunki polsko-ukraińskie, a konkretnie mówiąc ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów z Ukraińskiej Armii Powstańczej. Jest rzeczą oczywistą, że trzeba być bardzo ostrożnym i dopiero po dokładnych badaniach będzie można powiedzieć kto zamordował tych ludzi, których szczątki niedawno znaleziono. Jest natomiast duża presja ze strony polskich historyków, aby odkłamać tę przez długie lata zakłamywaną prawdę o ludobójstwie wołyńskim, ale odkłamać ją w sposób oparty na rzetelnych badaniach – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

IPN apeluje do osób, które mogą pomóc w śledztwie, o kontakt z oddziałem rzeszowskim IPN.

W latach 1945–1946 okolice Jawornika Ruskiego były pod kontrolą ukraińskich nacjonalistów. Sprawcami mordów na tamtych terenach najprawdopodobniej były bojówki Służb Bezpieczeństwa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów lub UPA.

RIRM

drukuj