Autorstwa I, Yann, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2367501

Instytut Ordo Iuris: Światowe Zgromadzenie Zdrowia może poszerzyć kompetencje WHO

W Genewie rozpocznie się dziś kilkudniowe posiedzenie Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Podczas wydarzenia głosowaniu zostaną poddane m.in. propozycje zmian w Międzynarodowych Przepisach Zdrowotnych autorstwa USA.

WHO w myśl propozycji może uzyskać zwiększone kompetencje w zakresie globalnego zarządzania pandemicznego. Wdrożenie jednej z propozycji mogłoby również doprowadzić do stosowania cenzury i ograniczenia wolności wypowiedzi – ostrzega Instytut Ordo Iuris.

W perspektywie przyszłego roku jest zapowiedź, która też prawdopodobnie teraz będzie opracowywana, tzn. poprawki grupy roboczej WHO, która zajmuje się zmianami przepisów zdrowotnych w tym zakresie. Rzeczywiście obecnie są to dosyć luźne zalecenia, natomiast jakby ich brzmienie jest takie, że zmiany faktycznie mogą wystąpić. Mówi się przykładowo o zwiększeniu roli WHO jako kierującej, przywódczej w kwestii zarządzania pandemicznego, więc dopiero może być to luźnie rozumiane w praktyce i wprowadzone. Mówi się też o walce z dezinformacją, więc oczywiście rozumiemy, jak tego typu pojęcie bywa rozumiane w praktyce. To zmiany, które mogą budzić niepokój – mówi Michał Pełka, analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Podczas prac sformułowano także postulat utworzenia funkcji koordynatora na poziomie państwowym. Do jego kompetencji należałoby kierowanie rządowym i społecznym podejściem do kwestii zdrowotnych. Eksperci Ordo Iuris wskazują, że byłoby to swego rodzaju ujednolicenie systemu zarządzania w państwach, co można traktować jako kolejny krok do globalizacji.

Obrady Światowego Zgromadzenia Zdrowia odbędą się w dniach 22-28 maja w Genewie

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl