fot. flickr.com

Indie: Sąd Najwyższy utrzymał surowe kary dla seryjnych gwałcicieli

Sąd Najwyższy w Bombaju uznał kary śmierci i dożywocia dla seryjnych gwałcicieli za zgodne z konstytucją. Przepisy zmienionego w 2013 r. kodeksu karnego podważali obrońcy skazanych za podwójny gwałt w głośnym procesie w Bombaju.

Sędziowie uznali, że paragraf 376-E, który włączono do kodeksu karnego w 2013 r., nie narusza konstytucji. Paragraf przewiduje, że osoba skazana za gwałt na karę więzienia automatycznie otrzymuje dożywocie lub karę śmierci, jeśli udowodniono jej powtórzenie czynu w innej sprawie.

Tak było w przypadku trzech skazanych w bombajskim procesie „Shakti Mills”. Vijay Jadhav, Mohammad Qasim Shaikh i Mohammad Salim Ansari zostali skazani za gwałt na 23-letniej fotografce prasowej w opuszczonych młynach Shakti, w centrum Bombaju. Wkrótce po ich ujęciu okazało się, że trójka dokonała wcześniej gwałtu na 18-letniej pracowniczce call center w tym samym miejscu. Po raz pierwszy w Indiach sąd zastosował wtedy przepis o surowszej karze za drugi gwałt.

Indyjski kodeks karny zaostrzono w 2013 r., po wielomiesięcznych protestach ulicznych wywołanych przez bestialski gwałt na studentce fizjoterapii z grudnia 2012 r. Protestujący domagali się m.in. zmian w prawie i w podejściu policji do ścigania przestępstw na tle seksualnym. Nowe przepisy nakładają karę minimum 20 lat więzienia i maksymalnie dożywocia lub śmierci przy gwałtach zbiorowych oraz za gwałt, którego skutkiem był zgon ofiary lub jej stan wegetatywny.

Prawnicy trzech skazanych w procesie Shakti Mills argumentowali, że zaostrzony paragraf 376-E jest nieproporcjonalny do popełnionej winy, a także dyskryminujący i pośrednio ustanawia obligatoryjną karę śmierci, naruszając zapisy konstytucji.

Sąd Najwyższy oddalił wszystkie argumenty, uznając, że gwałt narusza godność, autonomię i nienaruszalność osobistą człowieka gwarantowaną przez konstytucję. Sądy mają również do wyboru karę dożywocia lub śmierci, a gwałt nie może być uznawany za czyn mniej haniebny od morderstwa.

„Biorąc pod uwagę wpływ, jaki czyn napaści seksualnej ma na poszkodowaną osobę, tylko mocno wysilając wyobraźnię, ktoś mógłby powiedzieć, że gwałt jest mniej haniebny niż morderstwo” – czytamy w wyroku.

Sąd powołał się przy tym na rosnące statystyki dotyczące gwałtów w Bombaju i Delhi. W stolicy kraju Indii liczba zgłoszonych gwałtów wzrosła trzykrotnie w porównaniu z 2012 r. Zdaniem policji kobiety częściej zgłaszają gwałty dzięki zmianom przepisów, protestom i kampanii medialnej w przełomowym 2012 roku.

Jednak w Narodowym Badaniu Zdrowia Rodziny, przeprowadzonym na zlecenie rządu na przełomie 2015 i 2016 r., szacuje się, że 99,1 proc. napaści seksualnych w Indiach wciąż nie jest zgłaszanych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl