fot. twitter.com

ABW zatrzymała dwie osoby z grupy przestępczej wyłudzającej VAT przy obrocie elektroniką

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby, które miały brać udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu wyłudzanie VAT przy obrocie elektroniką – dowiedziała się PAP. Wcześniej zatrzymano cztery osoby z tej grupy.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że do zatrzymań doszło na terenie woj. lubelskiego w czwartek – 30 maja.

„Agenci ABW współpracowali z funkcjonariuszami Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Zamościu” – zaznaczył Stanisław Żaryn.

Według śledczych zatrzymani przez ABW wystawiali poświadczające nieprawdę faktury VAT, które pozwalały na zmniejszone naliczanie podatków i wyłudzenia zwrotu VAT – wynika z informacji PAP.

Stanisław Żaryn zaznaczył, że zatrzymani zostali doprowadzeni do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i doprowadzenia Skarbu Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości. Ze względu na skalę wyłudzeń podatkowych za takie przestępstwa grozi im od 5 do 25 lat więzienia.

Rzecznik podał, że na wniosek prokuratury lubelski sąd rejonowy aresztował obu zatrzymanych przez ABW.

„W sprawie wydano postanowienie o zabezpieczeniu mienia – majątku, co do którego zaistniało podejrzenie, że został nabyty ze środków pochodzących z przestępstwa. Dotyczy to zarówno obecnie zatrzymanych, jak i czterech osób, które wcześniej zatrzymano w tej sprawie” – podał w rozmowie z PAP Żaryn.

Zaznaczył, że ta sprawa nadal się rozwija.

PAP/RIRM

drukuj