By Deepraj - Own work, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2218430

Indie: powstała specjalna jednostka paramilitarna do ochrony nosorożców

 

W Indiach powstały Siły Specjalne Ochrony Nosorożców (SRPF). Ta licząca 82 funkcjonariuszy paramilitarna jednostka będzie służyć w parku narodowym Kaziranga w stanie Asam, a jej zadanie to powstrzymanie kłusowników, którzy od 2013 roku zabili 101 nosorożców.

Nowa jednostka liczy 74 mężczyzn i osiem kobiet. Przez ponad 10 miesięcy przechodzili specjalistyczny trening w tropieniu i działaniach wojskowych w dżungli.

„Przeszli szkolenie z posługiwania się różnymi typami broni wykorzystywanej w obławach policyjnych” – powiedział dziennikowi „The Indian Express” dyrektor parku Kaziranga Karmashree Sivakumar.

Jego zdaniem taka specjalna jednostka jest bardzo potrzebna w parku narodowym, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

„SRPF jest dodatkową siłą obok Sił Ochrony Lasów Asamu i jest wyszkolona pod kątem operacji związanych z ochroną nosorożców. To wielkie wzmocnienie w walce z kłusownikami” – zapewnił.

Władze zdecydowały się powołać do życia nową jednostkę już w 2015 roku, a rekrutacja zakończyła się w roku 2018. W latach 90. nikt nie walczył z kłusownikami; rząd Indii koncentrował się wtedy na zwalczaniu grup rebeliantów, którzy dokonywali krwawych ataków na cywilów i jednostki policji.

Wiarygodne statystyki dotyczące zabitych nosorożców zaczęto prowadzić w ostatniej dekadzie. W tym czasie najgorsze były lata 2013 i 2014, gdy kłusownicy zabili po 27 zwierząt. W kolejnych latach liczba zabitych nosorożców spadała. Przez ostatnie sześć lat łącznie zabito 101 chronionych nosorożców.

W stanie Asam na północnym wschodzie Indii obowiązują najsurowsze w kraju kary za kłusownictwo. Winnym grozi do 7 lat więzienia i 50 tys. rupii (2,7 tys. zł) grzywny. Pod koniec czerwca wyroki w takiej wysokości dla pięciu skazanych orzekł sąd w dystrykcie Chirang. Według oficjalnych danych od 2015 roku w całych Indiach aresztowano za kłusownictwo 2,2 tys. osób, z których skazano zaledwie 126.

W parku Kaziranga o powierzchni 430 km kwadratowych żyje 2,4 tys. nosorożców.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl