fot. https://edukacja.ipn.gov.pl/

Historia ks. Franciszka Blachnickiego

Na placu przed Kościołem Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego można oglądać wystawę poświęconą życiu i działalności ks. Franciszka Blachnickiego. Ekspozycja została przygotowana we współpracy KUL-u z Instytutem Pamięci Narodowej.

Ks. Franciszek Blachnicki to postać nietuzinkowa. To założyciel wspólnot życia konsekrowanego i ruchów formacyjnych, w tym Ruchu Światło Życie. To również inicjator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka; więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, po wojnie prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. To wreszcie wielki sługa prawdy – zaznaczył ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

– Służbę przepłacił wielokrotnie więzieniem. Jak pisze w swoich pamiętnikach więziennych – zachęcam do lektury tych pamiętników, nie są one zbyt obszerne – to informuje o tym, że pełną wolność, wolność wewnętrzną uzyskał w czasie pobytu w celi śmierci za czasów hitlerowskich. Później trafił do tego samego więzienia już w czasach stalinowskich – powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski.

W obronie wartości, jakie wyznawał ks. Franciszek Blachnicki, gotowy był do wielu poświeceń – podkreślił dr Robert Derewenda, dyrektor lubelskiego oddziału IPN.

– Ks. Franciszek Blachnicki, przeciwstawiając się systemowi komunistycznemu, był w stanie oddać życie za prawdę, za wolność, za  wartości, którym służył – powiedział dr Robert Derewenda.

Najważniejsze fakty z życia i działalności ks. Franciszka Blachnickiego zostały zaprezentowane na wystawie oraz w publikacji okolicznościowej autorstwa Grażyny Wilczyńskiej, która przez lata współpracowała z ks. Franciszkiem Blachnickim.

Przygotowując wystawę i publikację czerpałam nie tylko z dostępnych dokumentów, ale także z własnego doświadczenia, ponieważ przez lata byłam świadkiem różnych inicjatywy, które ks. Blachnicki podejmował i w które też mnie włączał. Niezwykle dla mnie ważne było to, że ks. Franciszek Blachnicki stwarzał wokół siebie przestrzeń wolności – wspominała Grażyna Wilczyńska, autorka wystawy i publikacji „Franciszek Blachnicki”.

Ekspozycja złożona z 21 plansz została przygotowana we współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie. Można ją oglądać na placu przed Kościołem Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl