By Walery Eljasz-Radzikowski - http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=oai:www.wbc.poznan.pl:11298, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3058440

Historia biało-czerwonej  

Biało-czerwone barwy wywołują u nas Polaków wzruszenie, radość i dumę. Flaga narodowa jest tym symbolem, wokół którego nasza wspólnota narodowa gromadzi się w momentach radosnych, ale też i trudnych. Dlaczego to właśnie biel i czerwień znalazły się na fladze Rzeczypospolitej Polskiej?

Nasze barwy narodowe: biel i czerwień mają długą tradycję. Nawiązują do początków państwa polskiego, do godła herbowego pierwszych Piastów, którym był biały orzeł na czerwonym polu tarczy.

– Orzeł biały – dlatego jest biały, ta czerwona tarcza – dlatego jest czerwony – wyjaśnia Przemysław Rey z Muzeum Hymny w Będominie.   

Wygląd flagi, jaki znamy dziś, zaczął kształtować się w czasach Księstwa Warszawskiego. W kolejnych latach zaborów Polacy nawiązywali do symbolu biało-czerwonej – przypomina Przemysław Rey.

– 7 lutego 1931 roku w czasie Powstania Listopadowego Izba Poselska Sejmu Królestwa Polskiego uchwaliła barwy narodowe oraz wzór kokardy narodowej – wskazuje Przemysław Rey. 

Ale posłowie nie uchwalili wówczas kolejności występowania barw. Stąd często zdarzały się flagi czerwono- białe. Tak było do 1919 roku, kiedy to Sejm odrodzonej Polski zatwierdził wzór flagi państwowej w wersji biało-czerwonej. Wtedy też ustalono  proporcje szerokości do długości, które obowiązują do dziś.

W tym roku obchody Dnia Flagi są szczególne, bo właśnie mija sto lat od przyjęcia Ustawy o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej – przypomina Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu Niepodległa.

– Bardzo ważne jest to, abyśmy pokazywali nasze symbole narodowe – podkreśla Jan Kowalski. 

Najlepszą okazją do tego są święta narodowe, takie jak to dzisiejsze – Dzień Flagi – czy jutrzejsze  – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

– Pamiętajmy, aby ten symbol wywieszać na naszych domach, żeby pokazać, że jesteśmy patriotami, że jesteśmy przede wszystkim Polakami – apeluje Halszka Bielecka.

Przywiązanie i szacunek do barw narodowych prezentuje coraz więcej Polaków. 83 proc. z nas chce, aby symbole narodowe podlegały ochronie prawnej. Ponad 45 proc. Polaków w święta narodowe wywiesza flagi.

Wpływ na takie postawy ma między innymi wprowadzenie w 2004 roku Dnia Flagi  – wskazuje socjolog dr Jakub Koper.

– Pokazywanie barw narodowych – czy to w postaci flagi czy godła, szacunku do tych symboli – jest jak najbardziej kultywowaniem patriotyzmu i wzmacnianiem wspólnoty narodowej – zaznacza dr Jakub Koper.

Prezentując flagę narodową trzeba pamiętać, aby zawsze robić to godnie. Eksponowana przed domen czy na balkonie biało-czerwona nie może być brudna i postrzępiona.

– Tak samo pisanie po fladze. Rozumiem, że ludzie chcą pokazać swój patriotyzm, pokazać skąd pochodzą i też zareklamować swoją miejscowość, ale to nie jest miejsce, po którym można pisać – zwraca uwagę Przemysław Rey

Jesteś patriotą, kochasz Polskę – szanuj nasze barwy narodowe i nie pisz więc na fladze.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl