fot. PAP/EPA

Hel: rozpoczęły się konsultacje prezydentów Polski i Litwy nt. sytuacji w regionie

Na Helu ruszyły dwudniowe konsultacje prezydentów Polski i Litwy. Rozmowy Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy są poświęcone sytuacji w regionie.

Prezydenci mają omówić sytuację na Ukrainie i Białorusi, politykę energetyczną obu krajów, stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obecny stan sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji.

Spotkanie zaplanowano podczas niedawnej wizyty obu przywódców w rejonie tzw. przesmyku suwalskiego. Rozmowy prezydentów będą prowadzone w formule „w cztery oczy”.

Politolog dr Krzysztof Kawęcki podkreśla, że Polska i Litwa mają dziś wiele wspólnych interesów.

– Kontakty Polski z republiką litewską są w ostatnim okresie bardzo intensywne. Dotyczą one przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa Litwy, Polski, krajów bałtyckich czy – szerzej – nawet Europy Środkowej. Tutaj jest pełna zbieżność stanowisk wobec imperialnych działań Rosji. Myślę, że te rozmowy będą się koncentrowały właśnie na kwestii szeroko rozumianego bezpieczeństwa – nie tylko bezpieczeństwa militarnego, ale również bezpieczeństwa energetycznego, pewnej solidarności krajów naszego regionu wobec federalizacyjnych Unii Europejskiej – wskazuje dr Krzysztof Kawęcki.  

 https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1551556862016905216

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch, zaznaczył, że jest to format konsultacji, który miał już miejsce m.in. w styczniu, w czasie spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl