tauron.pl

Górnicy z kopalń Tauronu Wydobycie oddali od początku roku już 160 litrów krwi

Ponad 160 litrów krwi oddali już w tym roku górnicy z kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie – podały w środę służby prasowe Tauronu. Akcje krwiodawstwa w zakładach górniczych przeprowadzane są z zachowaniem nadzwyczajnych procedur bezpieczeństwa.

Jak zaznaczyła w komunikacie spółka Tauron Polska Energia, w niektórych centrach krwiodawstwa w Polsce, od wybuchu pandemii koronawirusa, liczba dawców krwi zmniejszyła się nawet czterokrotnie. Tymczasem co 15 sekund krew wykorzystywana jest w szpitalach do ratowania ludzkiego życia.

Jak podał Tauron, pracownicy zakładów górniczych Janina, Sobieski i Brzeszcze odpowiedzieli na apel szpitali na Śląsku i w Małopolsce. Pierwszą zbiórkę, po przerwie spowodowanej ograniczeniami w przestrzeni publicznej, przeprowadzono we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach wśród pracowników ZG Sobieski w Jaworznie.

„Wszyscy odczuwamy negatywne skutki pandemii, dlatego szczególnie teraz tak cenna jest aktywność prospołeczna. Górnicy doskonale wiedzą, jaką wartość dla ratowania ludzkiego życia mają regularne akcje krwiodawstwa, stąd zawsze można liczyć na ich zaangażowanie” – oświadczył prezes Tauronu Wydobycie Tomasz Cudny.

W tym roku w kopalniach Tauronu zaplanowanych jest łącznie 21 akcji zbiórek krwi. Spółka zaznacza, że oddawanie krwi w zakładach górniczych przeprowadzane jest z zastosowaniem nowych, nadzwyczajnych procedur bezpieczeństwa i działań prewencyjnych.

„Krwi nie mogą oddawać osoby z temperaturą powyżej 37,3 st. Celsjusza. Wstępnej kwalifikacji poddawani są wszyscy uczestnicy poboru krwi, która obejmuje dezynfekcję rąk, zmierzenie temperatury oraz wypełnienie ankiety. Następnie osoba ta przechodzi drugą kwalifikację na dotychczasowych zasadach. Nie mogą oddać krwi osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały za granicą, mają objawy infekcji, objęte są kwarantanną lub miały w ciągu ostatnich dwóch tygodni kontakt z osobą z potwierdzonym koronawirusem” – wylicza Dariusz Piechowicz z Solidarności z Zakładzie Górniczym Sobieski.

Apel o oddawanie krwi wystosowało w połowie maja Ministerstwo Zdrowia, informując, że zapasy tego leku zmniejszają się do poziomów wakacyjnych, kiedy wielu dawców wyjeżdża na wypoczynek. Resort przypomniał, że krew i jej składniki podawane są m.in. pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom, u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl