Kancelaria Prezydenta i resort cyfryzacji zorganizowali konferencję dot. rozwiązań internetowych dla samorządów

„Perspektywy dla rozwoju internetu rzeczy – samorząd przyszłości” – to tytuł wideokonferencji zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta i resort cyfryzacji, w której uczestniczyli samorządowcy i przedstawiciele biznesu. Konferencja ma promować nowoczesne sposoby zarządzania z wykorzystaniem sieci internetowej.

 

Szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska otwierając konferencję podkreśliła, że Polska bardzo się rozwinęła pod względem wprowadzanych rozwiązań internetowych. Jako przykład podała coraz szersze możliwości załatwiania spraw w urzędach za pośrednictwem internetu, a także e-receptę.

„Chcemy, żeby rewolucja cyfrowa dotknęła każdego miejsca w Polsce. Rewolucja cyfrowa, to także nowoczesny samorząd i nowoczesne technologie wykorzystujące internet rzeczy (urządzenia komunikujące się przez internet – PAP). Technologie te pomagają w lepszym stopniu zarządzać miejskimi i innym zasobami” – stwierdziła Halina Szymańska.

Wyjaśniła, że wideokonferencja została zorganizowana po to, by samorządowcy i przedsiębiorcy, którzy działają w obszarze zarządzania środkami miejskimi mieli szansę zdobyć informację o dostępnych dla nich programach wsparcia ze strony państwa oraz częściej wykorzystywali środki publiczne na wprowadzanie innowacji. Konferencja ma im także ułatwić wymianę doświadczeń.

„Zależy nam na oswojeniu nowych technologii. Wiemy, że mogą one przyśpieszyć rozwój. Wiemy, że internet rzeczy to znakomite narzędzie, by pozyskiwać cenne dane” – podkreśliła szefowa Kancelarii Prezydenta.

Jako przykłady wykorzystania takich danych podała zmniejszenie strat przepływu energii, szybkie wykrywanie wycieków wody z sieci wodociągowej, szybkie reagowanie na zmiany składu powietrza, zmniejszenie kosztów zarządzania odpadami, a także zmniejszenie liczby wypadków poprzez sprawne zarządzanie ruchem miejskim.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreślił, że technologia internetu rzeczy może otwierać nowe możliwości przed miastami oraz firmami.

„Czas pandemiczny pokazał nam, jak rozwiązania IT są potrzebne, jak pozwoliły mam w sposób w miarę nieszkodliwy funkcjonować pomimo tych wszystkich ograniczeń, które nas spotykały” – powiedział Marek Zagórski.

Wyraził przekonanie, że rozwijanie obszaru internetu rzeczy, ale też innych innowacyjnych rozwiązań, jest istotne z perspektywy rządu i samorządów oraz z perspektywy przedsiębiorców, którzy powinni z takich rozwiązań korzystać i w nie inwestować.

Przyznał, że choć rząd ma już narzędzia – np. w postaci ulg podatkowych – by stymulować rozwój nowoczesnych rozwiązań internetowych, to wciąż brakuje „impulsu”, który wiązałby się „z dobrym przykładem”. Dlatego, jak podkreślił, konferencja ma pokazywać właśnie „dobre praktyki w tym zakresie” oraz „obszary do zagospodarowania”.

Przykład zastosowania rozwiązań z zakresu internetu rzeczy przedstawił m.in. burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz. Zapewnił, że jego miasto stara się wykorzystywać nowoczesne technologie i internet rzeczy do zaspokajania potrzeb mieszkańców. Zaprezentował dwa projekty uruchomiane przez miasto, wykorzystujące nowoczesne technologie internetowe.

Pierwsze rozwiązanie to teleopieka dla osób starszych, mieszkających samotnie. Giżycko wprowadziło dla takich osób urządzenia: specjalną zawieszkę na szyję oraz wodoszczelne opaski na rękę z przyciskiem alarmowym. Jak wyjaśnił, przesłanie informacji o wypadku przez seniora powoduje, że u operatora sytemu wyświetlają się informacja alarmowa zawierająca dane osoby: jej schorzenia, przyjmowane leki, a nawet – kto ma klucze zapasowe do jej mieszkania.

„Wezwanie pomocy i sprawdzanie, co się stało jest bardzo szybkie. Te trzy minuty są bardzo cenne. Mamy 50 osób objętych systemem i mieliśmy takie przypadki, że senior skorzystał z takiej pomocy. Jest ona dostępna całą dobę, przez 365 dni w roku” – zapewnił burmistrz. Dyspozytor sytemu, jeśli nie może się połączyć z seniorem, zawiadamia od razu sąsiadów i zespół ratowniczy. W tym roku miasto chce wdrożyć nową generacje urządzeń, z wbudowanym czujnikiem upadku, który automatycznie – bez użycia przycisku – powiadomi o wypadku.

Drugi projekt został zrealizowany przez spółkę komunalną zaopatrujący w ciepło miasto. Jest to system, który pozwala monitorować i automatycznie zarządzać węzłami ciepłowniczymi. Dzięki temu można zmniejszyć koszty ogrzewania w mieście.

W wideokonferencji wraz z samorządowcami uczestniczyli przedstawiciele m.in. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także przedstawiciele biznesu – firm oferujących nowoczesne rozwiązania z wykorzystaniem internetu.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl