fot. PAP/Zbigniew Meissner

Górnicy świętują Barbórkę

Już od samego świtu górnicy świętują Barbórkę. Od uroczystych marszy ulicami śląskich miast rozpoczęły się obchody tego wyjątkowego, górniczego święta. Wizytę w kopalni w Jaworznie złożył prezydent Andrzej Duda.

Gdy polityczni decydenci coraz częściej mówią o wygaszaniu kopalń i podejmują decyzje o odchodzeniu od węgla, górnicy nie zapominają o swoich korzeniach. Pielęgnują staropolskie tradycje. Radosne pochody z udziałem orkiestry – jak co roku – obudziły mieszkańców Górnego Śląska.

To nie jedyna górnicza tradycja, która wciąż jest podtrzymywana. Od „Szczęść Boże” rozpoczynany jest każdy dzień pracy w kopalni. To pokazuje wielkie przywiązanie do tradycji, ale i do Boga.

Barbórka to też wspomnienie górników, którzy zginęli w trudnych warunkach pod ziemią. Tegoroczne obchody Barbórki odbywają się w cieniu niedawnej tragedii w kopalni Sobieski w Jaworznie. W wypadku zginęło czterech górników. Dzisiaj to miejsce odwiedził prezydent Andrzej Duda.

„Pracujecie państwo dla społeczeństwa. Dziękuję za to codzienne zjeżdżanie na dół, za to codzienne podejmowanie ryzyka, za to codzienne pożegnanie w domu, z najbliższymi, którzy wiedzą, co ta praca oznacza i że górnik może ze swojej szychty nie wrócić” – mówił w Gliwicach do górników szef państwa polskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl