fot. PAP/Adam Guz

Wspólne ćwiczenia sił fińskich, estońskich i brytyjskich na Zatoce Fińskiej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector

Marynarki wojenne Finlandii, Estonii oraz Wielkiej Brytanii, a także fińska Straż Przybrzeżna rozpoczęły w poniedziałek wspólne patrole na Zatoce Fińskiej w celu ochrony strategicznej infrastruktury podwodnej – poinformowały fińskie siły zbrojne.

Po zdarzeniach związanych z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector podjęliśmy własne działania w celu wzmocnienia ochrony na naszych wodach – przekazano w komunikacie sztabu generalnego wojska.

Ćwiczenia odbywają się w ramach wielonarodowych Wspólnych Sił Ekspedycyjnych (JEF – Joint Expeditionary Force). Inicjatywę obronną tworzą kraje z regionu nordycko-bałtyckiego, a przewodzi im Wielka Brytania. Zgodnie z decyzją podjętą pod koniec listopada w patrole na Morzu Bałtyckim ma być zaangażowanych ok. 20 okrętów wojennych.

W skład JEF wchodzą także siły Litwy, Łotwy, Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii, a także Holandii.

„To dowód na to, że jesteśmy w stanie razem z naszymi sojusznikami wspólnie nadzorować i zabezpieczać ważną dla nas infrastrukturę” – oświadczył wiceadmirał Janne Huusko.

Ćwiczenia w fińsko-estońskiej części Zatoki potrwają do wtorku.

Do uszkodzenia gazociągu Balticconnector, przebiegającego przez Zatokę Fińską, doszło na początku października. Według śledztwa prowadzonego przez fińskie służby, rurociąg został zniszczony prawdopodobnie przez uderzenie kotwicy z chińskiego frachtowca Newnew Polar Bear, płynącego wówczas z Królewca do Petersburga, w ramach chińskiego szlaku północnego.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl