fot. PAP/Mateusz Marek

P. Gliński: „Solidarność Walcząca” łączyła nurt romantyczny, nurt braku zgody, z pozytywizmem, pracą u podstaw

„Solidarność Walcząca” łączyła nurt romantyczny, nurt braku zgody, z pozytywizmem, pracą u podstaw – ocenił w sobotę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

„>>Solidarność Walcząca<< łączyła nurt romantyczny, nurt braku zgody, z pozytywizmem, pracą u podstaw. To honor być zaproszonym na spotkanie takiego środowiska i odznaczyć jego przedstawicieli zasłużonych dla kultury polskiej. Bo kultura była ważnym elementem tego oporu” – napisał w sobotę wieczorem na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

W sobotę w murach Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy Rakowieckiej 37 odbyły się obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności Walczącej”, w których uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. Niedziela będzie ostatnim dniem obchodów upamiętniających czterdziestolecie powołania „Solidarności Walczącej”.

Organizatorami obchodów czterdziestej rocznicy powstania SW w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie są: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Fundacja Wizja Rozwoju i Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, a współorganizatorami: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W czwartek i piątek spotkanie działaczy Solidarności Walczącej odbyło się w Gdyni.

Powstała we Wrocławiu w 1982 r. „Solidarność Walcząca” miała złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę – działał w niej m.in. kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. SW miała swój sztandar, rotę przysięgi, tajną pocztę.

Liderem „Solidarności Walczącej” był zmarły 30 września 2019 r. Kornel Morawiecki, działacz niepodległościowy, w 2015 r. marszałek senior Sejmu, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl