Min. P. Gliński: nigdy nie przestaniemy czuć się odpowiedzialni za pamięć o polskich Żydach

Nigdy nie przestaniemy czuć się odpowiedzialni za pamięć o polskich Żydach, którzy zginęli w nazistowskich obozach śmierci i gettach – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że w Polsce nie ma miejsca na antysemityzm.

Piotr Gliński wziął dziś w Warszawie udział w otwarciu III polsko-izraelskiej konferencji poświęconej polityce zagranicznej.

„Ważną częścią polskiego dziedzictwa jest świadomość wspólnej spuścizny wielu pokoleń Polaków i Żydów żyjących na tej ziemi, także tutaj, w Warszawie. Tamten świat został zniszczony przez niemieckich, nazistowskich zbrodniarzy w czasie drugiej wojny światowej, ale odradza się w polsko-izraelskiej przyjaźni i współpracy” – mówił wicepremier.

„Nigdy nie przestaniemy czuć się odpowiedzialni za pamięć o polskich Żydach, którzy zginęli w nazistowskich obozach śmierci i gettach” – zadeklarował Piotr Gliński, na co uczestnicy konferencji odpowiedzieli oklaskami.

Jak dodał, „nigdy nie zapomnimy tych, którzy ryzykowali własnym życiem, by uratować swoich żydowskich rodaków”.

Wicepremier podkreślił, że państwo polskie dokłada starań, aby wypełnić swoje zobowiązania wobec pamięci o polskich Żydach. Wskazał na działalność Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dodał, że planowane jest też powstanie Muzeum Getta Warszawskiego. Mówił również o „pewnych planach wsparcia” Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Minister kultury podkreślił ponadto, że w dziesiątkach miast i miasteczek lokalne społeczności czynią starania o zachowanie wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa.

„Jestem przekonany, że ta pamięć jest głęboko zakorzeniona w znaczeniu narodu – jako wspólnoty kulturowej i historycznej, nie etnicznej. Takie znaczenie podziela polski rząd, który ja reprezentuje” – powiedział wicepremier.

Jak zaznaczył, opieramy się na rozumieniu narodu jako wspólnoty, która włącza, a nie wyklucza swoich członków.

„Polscy Żydzi budowali, budują i mam nadzieję, jestem przekonany, że będą budować tę wspólnotę. Jesteśmy im za to wdzięczni” – oznajmił minister Piotr Gliński.

Podkreślił, że w Polsce, Europie i na świecie nie ma miejsca na antysemityzm.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl