fot. PAP/Piotr Nowak

Wicepremier P. Gliński do R. Trzaskowskiego: Już ponad 5 mld zł w Tarczy Antykryzysowej dla ludzi kultury

Ponad 5 mld zł w ramach Tarczy Antykryzysowej jest dla ludzi kultury – podał we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który odniósł się w ten sposób do zarzutów w tej sprawie ze strony kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

„Już ponad 5 mld zł w #TarczaAntykryzysowa dla ludzi kultury! To tyle, ile wynosi roczny budżet ministerstwa!” – napisał na Twitterze Piotr Gliński.

Dodał też, że Rafał Trzaskowski rozpoczął urzędowanie w Warszawie „od zgłoszenia projektu budżetu obcinającego wydatki miasta na kulturę o 50 mln zł”.

„Co za hipokryzja!” – ocenił wicepremier.

W kolejnych wpisach szef MKiDN przypomniał też, że Rafał Trzaskowski 27 października 2017 r. głosował przeciwko ludziom kultury „w sprawie podwyższenia limitu 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców”.

„Na szczęście prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, którą MY wtedy przegłosowaliśmy!” – dodał Piotr Gliński.

Wicepremier przypomniał też, że pomoc rządu dla kultury realizowana jest od marca br., a ustawa o statusie artysty jest przygotowana dzięki Ogólnopolskiej Konferencji Kultury – debacie środowisk artystycznych reprezentujących wszystkie profesje i formy organizacyjne. Dodał, że „kultura jest też systematycznie odmrażana”, a uczestnictwo w imprezach plenerowych, w których będzie mogło wziąć udział więcej niż 150 osób, będzie możliwe od 17 lipca.

Słowa ministra kultury dotyczą wtorkowego wpisu w mediach społecznościowych kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, według którego przez „kolejne miesiące kultura jest zamrożona i eventy praktycznie się nie odbywają”.

„To nawet kilkaset tysięcy ludzi, którzy zostali bez pracy. I wciąż nie ma ustawy o statusie artysty, pomocy dla sektora kreatywnego, teatrów, festiwali. Najwyższy czas to zmienić!” – czytamy we wpisie Rafała Trzaskowskiego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało we wtorek na swojej stronie internetowej, że „niezwłocznie po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i ograniczeń w działalności instytucji kultury MKiDN przystąpiło do pracy nad rozwiązaniami rekompensującymi straty związane z zawieszeniem działalności w tym sektorze”.

„Całkowita wartość wielowymiarowego wsparcia państwa dla kultury w Polsce jest szacowana na ponad 5 mld zł” – podał resort.

MKiDN wymieniło także najważniejsze działania i narzędzia wsparcia dla sektora kultury, w tym np. świadczenia dla osób na umowach cywilnoprawnych, działania dla instytucji kultury, utworzenie specjalnego programu „Kultura w sieci” czy zwiększenie pomocy socjalnej MKiDN.

 

PAP

drukuj