fot. https://twitter.com/kultura_gov_pl

Wicepremier P. Gliński odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP Petera Obsta

Podczas uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku wicepremier Piotr Gliński odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej Petera Obsta – poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Podczas uroczystości w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku wicepremier Piotr Gliński odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej Petera Obsta, którego kilkuletnie działania odegrały kluczową rolę w porozumieniu dotyczącym powrotu do Polski kolekcji dzieł sztuki z uczelni Le Moyne College w Syracuse” – poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Resort dodał, że Peter Obst od wielu lat jest zaangażowany w promocję i ochronę polskiej kultury jako członek Towarzystwa Polskiego Dziedzictwa w Filadelfii, Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego, Fundacji Polacy w Ameryce oraz Fundacji Kościuszkowskiej. Od 2005 roku jest także wykładowcą historii polskiej kultury na Uniwersytecie La Salle w Filadelfii.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podpisał w środę w Syracuse w stanie Nowy Jork umowę w sprawie powrotu do Polski serii obrazów malarzy z Bractwa św. Łukasza, które były wystawiane podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. W ramach umowy do Polski wróci cykl 7 obrazów wspólnego autorstwa 11 malarzy z ugrupowania artystycznego Bractwa św. Łukasza, oraz 4 makat Mieczysława Szymańskiego. Dzieła były specjalnie wykonane na zlecenie polskiego rządu na potrzeby wystawy w Nowym Jorku.

Piotr Gliński, podczas uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku podkreślił, że „231 lat temu w Warszawie została proklamowana Konstytucja 3 Maja, uchwalona wspólnie przez przedstawicieli Trzech Narodów zamieszkujących ówczesną Rzeczpospolitą: Polaków, Litwinów i Ukraińców, zwanych wówczas Rusinami”.

„(…) W XXI wieku wydawało się, że nie będziemy już zmuszeni walczyć o wolność, że została nam dana na zawsze. Niestety, ta pewność została zburzona rankiem 24 lutego” – powiedział wicepremier podczas uroczystego bankietu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Wydarzenie było współorganizowane z Konsulem Generalnym Litwy i Konsulem Generalnym Ukrainy w ramach tzw. Trójkąta Lubelskiego.

„Wybitny polski poeta Jan Lechoń na emigracji w Nowym Jorku napisał poruszający wiersz, będący parafrazą słynnej inwokacji Adama Mickiewicza do >>Pana Tadeusza<<. W wierszu Lechoń modli się do nowojorskiej Madonny o cuda dla siebie i dla świata. Dla wielu emigrantów z Polski i regionu Europy Środkowej Statua Wolności, stojąca przy wejściu do portu nowojorskiego, przypominała ogromną figurę Matki Boskiej, którą szczególnie w maju należy czcić pieśniami i modlitwami religijnymi. W naszych krajach pragnienie wolności połączyło się z uczuciami religijnymi” – mówił.

Zwrócił uwagę na szczególne znaczenie wolności w dziejach Polski. Przytoczył słowa świętego papieża Jana Pawła II: „Tu, w tej części Europy, słowo >>wolność<< nabiera szczególnego znaczenia. Znamy smak niewolnictwa, wojny i niesprawiedliwości. Tak jak te kraje, które tak jak my przeżyły tragiczne doświadczenia braku wolności osobistej i społecznej”. Podkreślił, że dziś, by nie znaleźć się pod okupacją moskiewskiej tyranii, heroiczną walkę o wolność i niepodległość toczy Ukraina.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl