fot. PAP/Adam Warżawa

P. Gliński o Westerplatte: miejsce-symbol, które znać powinien każdy

Jest takie miejsce-symbol, które znać powinien każdy – powiedział w rocznicowym nagraniu wideo wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. „Żelazne miejsce, którego bohaterskim obrońcom nawet wróg oddawał honory” – dodał.

W nagraniu wideo szef MKDNiS wskazał, że jest takie „miejsce-symbol, które znać powinien każdy”.

„Brama, przez którą powinno się przejść. Są ruiny będące historią każdego z nas. I cmentarz, gdzie leżą ludzie, którzy oddali życie za swoich rodaków” – mówił.

Dodał także, że Westerplatte to także „miejsce, gdzie dziesiątki broniły się przed tysiącami. Karabiny zatrzymywały okręty, a sześć godzin przerodziło się w siedem dni”.

„Strzały, które choć padły nad morzem, słychać było aż pod górami. Świt, który zamiast słońca, przyniósł światu ogień i śmierć” – mówił Piotr Gliński o początku II wojny światowej.

Jak wskazał, Westerplatte to „żelazne miejsce, którego bohaterskim obrońcom nawet wróg oddawał honory.

„Gdzie ziemia dalej usiana jest metalem i krwią” – przypomniał.

To także miejsce, „które święty Jan Paweł II uczynił symbolem wyzwania dla każdego młodego Polaka” – wskazał szef MKDNiS. To także „fundamenty, na których tak wiele można wznieść” – dodał.

„I miejsce to wreszcie doczeka się należytej opieki i ekspozycji. Muzeum Pola Bitwy Westerplatte. Budujemy je tutaj dla Ciebie” – zapowiedział szef MKDNiS.

Atak niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych – na około 120.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl