fot. PAP/Paweł Supernak

P. Jaki: Jeżeli Izrael ma jakiekolwiek roszczenia związane z II wojną światową, to powinien się zwrócić do tych, którzy tę wojnę rozpoczęli i są za nią odpowiedzialni, czyli do Niemiec

Kryzys dyplomatyczny w relacjach polsko-izraelskich wywołało podpisanie przez prezydenta RP noweli Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa). Jair Lapid, szef izraelskiego MSZ, ocenił ustawę jako niemoralną i antysemicką i polecił, by charge d’affaires ambasady Izraela w Warszawie wrócił do swojego kraju na konsultacje.

To bezpodstawna i nieodpowiedzialna decyzja – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki.

Postępowanie MSZ Izraela negatywnie oceniło też polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i zapowiedziało podjęcie odpowiednich symetrycznych działań.

Europoseł Patryk Jaki spodziewał się reakcji Izraela na podpisanie Kpa. Podkreślił, że Polska nie powinna być adresatem roszczeń strony izraelskiej.

– Jeżeli Izrael ma jakiekolwiek roszczenia związane z II wojną światową, to powinien się zwrócić do tych, którzy tę wojnę rozpoczęli i są za nią odpowiedzialni, odpowiedzialni za te wszystkie zbrodnie, czyli do Niemiec. Z tego, co wiem, to Niemcy do dziś płacą Izraelowi ogromne pieniądze, natomiast Polsce nie zapłacili ani złotówki, pomimo że nasz kraj był główną ofiarą II wojny światowej. Poza tym mówimy o nieruchomościach, których właścicielami byli rzeczywiście w części Żydzi, ale to byli jednak obywatele II RP z własnego wyboru. Ponadto w dużej mierze te nieruchomości zostały zburzone w czasie wojny, a Polacy odbudowali je samodzielnie bez żadnej pomocy. Zatem dlaczego mielibyśmy dzisiaj płacić za to dwukrotnie –powiedział europoseł Patryk Jaki.

Reakcję Izraela wywołała nowela Kodeksu postępowania administracyjnego, którą 14 sierpnia br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

 

RIRM

drukuj