fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: Spacer po Muzeum II Wojny Światowej w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (MIIWŚ) zorganizuje w niedzielę bezpłatne spacery pod opieką muzealnego edukatora. Uczestnicy zwiedzą wybrane części wystawy stałej oraz czasowej i zapoznają się z prezentacją opowiadającą o Powstaniu Warszawskim.

Jak poinformowała w komunikacie prasowym rzecznik instytucji Hanna Mik-Samól, zwiedzanie odbywać się będzie w kameralnych grupach do 12 osób. Zajęcia, na które muzeum zaprasza chętnych powyżej 15 roku życia, rozpoczną się o godz.: 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 i 15.30.

Uczestnicy spacerów będą mogli zobaczyć wybrane części wystawy czasowej „Walka i cierpienie” oraz wystawy głównej. W czasie oprowadzania będą mieli okazję wysłuchać prelekcji i zapoznać się z prezentacją opowiadającą o bohaterskim zrywie Polaków, jakim było Powstanie Warszawskie. Każde spotkanie potrwa ok. 70 min.

Aby wziąć udział w zwiedzaniu należy przesłać uzupełniony formularz na adres: edukacja@muzeum1939.pl. Kwestionariusz dostępny jest [tutaj].

Zgłoszenie uzyskuje status potwierdzonego po uzyskaniu odpowiedzi z akceptacją formularza. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – zaznaczyła Hanna Mik-Samól.

Rzecznik przypomniała, że w ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 17.00 w muzealnej sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego rozpocznie się koncert „Artyści na barykadach”. Wydarzenie będzie hołdem dla artystów, którzy wzięli udział w tej największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Koncert poprowadzi Michał Fogg, prawnuk piosenkarza Mieczysława Fogga i opiekun jego spuścizny. Na scenie wystąpią: Piotr Lempa, Katarzyna Nowosad, Łukasz Wroński, Kamil Pękala, Jacek Szponarski, Kwartet Opera w składzie: Michał Rożek, Przemysław Treszczotka, Krzysztof Jakub Szwarc, Barbara Misiewicz oraz gościnnie Michał Krężlewski. Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych muzeum.

Ponadto, o godzinie „W” w budynku MIIWŚ uruchomione zostaną syreny alarmowe. W ten symboliczny sposób placówka odda hołd uczestnikom walk o Warszawę.

PAP

drukuj