Gdańsk: nie doszło do katastrofy ekologicznej

Możemy jednoznacznie stwierdzić, że nie było katastrofy ekologicznej w Gdańsku – powiedział wiceprezydent miasta Gdańsk Piotr Grzelak. Nadal jednak nie ustalono przyczyny awarii przepompowni ścieków.

Od awarii minęły już dwa miesiące wciąż jednak nieznana jest jej przyczyna.

–  Zespół bardzo prężnie pracuje. Mamy co prawda okres wakacyjny przed sobą, ale prace i dynamika pracy wskazuje, że nie jest to rozwlekane i niezwłocznie po tym, jak raport zostanie przygotowany, ten raport będzie także przekazany opinii publicznej – podkreśla Sławomir Kiszkurno, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej.

W wyniku awarii przepompowni ścieki musiały zostać awaryjnie zrzucane do Motławy. Do rzeki przez trzy doby trafiło blisko 100 mln litrów ścieków. Według wyników badań przeprowadzonych w Zakładzie Ekologii Wód Instytutu Morskiego w Gdańsku nie doszło do katastrofy ekologicznej.

– Parametry tego środowiska nie ulegają trwałemu pogorszeniu – mówi Radosław Opieła z Instytutu Morskiego w Gdańsku.

Radnego PIS-u w Gdańsku Kazimierz Koralewski wskazuje jednak, że skutki mogły być znacznie poważniejsze.

– Gdańsk miał szczęście, że trwało to dość krótko i myślę, że było to ostatnie ostrzeżenie bo gdyby trwało to trochę dużej skutki byłyby daleko idące – zaznacza Kazimierz Koralewski, radny miasta Gdańsk.

Dobry stan wód Motławy włodarze Gdańska tłumaczą między innymi szybką reakcją na awarię.

– Bardzo rzetelnie podchodziliśmy do tematu. Bardzo poważnie traktowaliśmy sytuację, która miała miejsce w maju tego roku – wskazuje Piotr Grzelak, wiceprezydent miasta Gdańsk.

Tej powagi zabrakło jednak przed katastrofą, by podjąć działania kontrolne, które uniemożliwiłyby tak poważną awarię. Dlatego, aby uniknięcia podobnego zdarzenia w przyszłości, powołano zespół ekspertów. Jednak to nie wystarczy. Potrzebne są natychmiastowe modernizacje gdańskiej sieć wodociągowo-kanalizacyjnej – podkreśla Kazimierz Koralewski.

– Dzisiaj stawiamy pytanie, co miasto jako właściciel planuje zrobić, żeby więcej taki dramat się nie powtórzył. Bo okazuje się, że w momencie, gdy zabraknie prądu może się tak zdarzyć, że albo rzeka będzie zalana fekaliami, albo śródmieście w Gdańsku jako budynki, piwnice, więc mieszkańcy. Miasto powinno poczynić takie inwestycje, które sprawią, że nigdy tego rodzaju sytuacja nie miała prawa się zdarzyć – mówi.

Winnych w tej sprawie na razie brak. Spółka odpowiadająca za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną zapłaciła karę w wysokości 322 tys. zł. Nie jest to jednak kara związana z zanieczyszczeniem środowiska, a z przerwą w świadczeniu usług

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl