Fundacja Życie i Rodzina rozpocznie akcję informacyjną na temat obywatelskiego projektu #ZatrzymajAborcję

W najbliższych dniach Fundacja Życie i Rodzina rozpocznie akcję informacyjną na temat obywatelskiego projektu #ZatrzymajAborcję. Obrońcy życia domagają się szybkich prac nad dokumentem, który wykreśla z polskiego prawa przepis dopuszczający zabijanie chorych, nienarodzonych dzieci. W najbliższą niedzielę w wielu miastach Polski przejdą Marsze dla Życia w obronie poczętych istnień.

Obywatelski projekt ustawy #ZatrzymajAborcję znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie odrzucili wczoraj wniosek o uzupełnienie porządku obrad o ten punkt [czytaj więcej].

– To jest projekt, który budzi emocje. Chcielibyśmy to w spokoju przeprocedować. Chcielibyśmy poznać wszystkie opinie merytoryczne, bo o naszych wewnętrznych przekonaniach musimy tutaj zapomnieć. Myślę, że reprezentując klub Prawo i Sprawiedliwości – o naszych przekonaniach nie muszą mówić – powiedziała Bożena Borys-Szopa, przewodnicząca komisji polityki społecznej.

Za wnioskiem zagłosował tylko autor wniosku poseł Jan Klawiter. Przeciw było 29 posłów. Trzy osoby wstrzymały się od głosu. Komisja wciąż informuje, że czeka na opinie do projektu.

– Te opinie nie są konieczne. Z punktu widzenia prawa – może. Ale z punktu widzenia merytorycznego ważne jest, żebyśmy tę ustawę naprawdę dobrze przygotowali. Przeciwników mamy bardzo wielu i oni będą czyhali na nasz błąd i ten błąd nam wytkną – zaznaczyła Halina Szydełko z PiS, członek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Czy zatem Prawo i Sprawiedliwość obawia się środowisk feministycznych i lewicowych naciskających na nich? Podobnie było w przypadku innego projektu, złożonego we wrześniu 2016 r. przez Polską  Federację Ruchów Obrony Życia. Rząd przygotował potrzebne – jego zdaniem – opinie. W rezultacie jednak projekt zaginął gdzieś w sejmowych szufladach.

– Jest to dla mnie postawa bulwersująca, skandaliczna. Ja uważam, że tacy posłowie, którzy w ten sposób głosują, nie mają prawa mienić się potem posłami katolickimi – akcentował poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

W związku z opóźnianiem prac nad projektem  #ZatrzymajAborcję – Fundacja Życie i Rodzina zapowiada akcję informacyjną,  która będzie miała na celu pokazanie, kto odpowiada za obstrukcję prac nad projektem.

– Po kampanii zbiórkowej, zbieraniu podpisów, mamy kontakt do kilkudziesięciu tysięcy osób w całej Polsce. W ciągu dwóch, maksymalnie trzech dni uruchamiamy call center, które będzie dzwoniło do tych osób  i informowało, jak przebiegają prace nad projektem, pod którym zbierali podpisy – wyjaśniła Kaja Godek, członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina i inicjator akcji #ZatrzymajAborcję.

Osoby te z kolei będą przekazywać  w swoich rejonach informacje o tym, jak  posłowie podchodzą do obywatelskiego projektu – dodała Kaja Godek. Do sprawy odnieśli się również księża biskupi w specjalnym komunikacie.

– Księża biskupi wyrazili uznanie dla ponad 830 tys. obywateli, którzy opowiedzieli się za zwiększeniem prawnej gwarancji ochrony życia w Polsce, a jednocześnie ubolewają, że głos obywateli nie został dotąd wystarczająco usłyszany, o czym świadczy wczorajsze głosowanie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w wyniku którego nie wprowadzono do porządku obrad punktu zakładającego rozpatrzenie obywatelskiego projektu ws. ochrony życia – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Tymczasem, swoje poparcie dla życia będzie można wyrazić poprzez uczestnictwo w Marszach dla Życia, które w najbliższą niedzielę przejdą ulicami Warszawy i Szczecina.

– Jest wiele istnień ludzkich zagrożonych zagładą, dlatego potrzeba wiele modlitwy, wiele serca, wiele pomocy, także materialnej po to, aby te istoty uratować (…). Wszyscy jesteśmy piękni od poczęcia – wartość każdego życia człowieka, niezależnie od tego, w jakim stanie zdrowia jest już przed narodzeniem – podkreślił ks. Tomasz Kancelarczyk, Prezes Fundacji Małych Stópek, która jest organizatorem XVI Marszu dla życia w Szczecinie.

Marsz wyruszy o godz. 15.00 z Jasnych Błoni i przejdzie ulicami miasta do katedry św. Jakuba Apostoła [czytaj więcej]. Natomiast marsz w Warszawie poprzedzą Msze św. sprawowane w obydwu warszawskich katedrach o godz. 11.00

Każde dziecko powinno być tak samo traktowane, każde powinno dostać tę szansę, by się narodzić – mówiła Ewa Kowalewska z Human Life International Polska.

– Ginie ponad 1 tys. dzieci rocznie, w większości chorych na zespół Downa, Turnera. To nie są naprawdę choroby, które dyskwalifikują człowieka w społeczeństwie – wskazała Ewa Kowalewska.

Za przyspieszonym procedowaniem projektu ustawy #ZatrzymajAborcję podpisało się także kilkudziesięciu dziennikarzy i przedstawicieli mediów.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj