fot. PAP

Fuele ostrzega Rosję, potwierdza plany UE ws. umowy z Kijowem

Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele ostrzegł w piątek w Kijowie, że działania Rosji dotyczące wyborów prezydenckich na Ukrainie wpłyną na ewentualne nowe sankcje UE wobec Moskwy. Potwierdził też zamiar sfinalizowania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

„Postawa Federacji Rosyjskiej wobec wyborów prezydenckich na Ukrainie będzie mieć wpływ na dalsze rozważania państw członkowskich dotyczące ewentualnych sankcji” – powiedział Fuele wieczorem dziennikarzom w Kijowie.

Pytany, czy Ukraina może podpisać pozostałą, handlową część umowy stowarzyszeniowej z UE po tym, gdy swoje umowy z Unią podpiszą 27 czerwca Gruzja i Mołdawia, Fuele powiedział, że „odpowiedź jest krótka – tak”. Wskazał, że umowa, której polityczną część podpisano w marcu, jest gotowa i Komisja Europejska oraz Parlament Europejski przedstawiły już swoje stanowisko w jej sprawie.

„Parlament i rząd Ukrainy powinny podjąć decyzję dotyczącą tego, jak będzie dalej wyglądać procedura podpisania, jak zostanie to zrobione” – mówił Fuele. Dodał: „Mam nadzieję, że podpiszemy (porozumienie) jak najszybciej po wyborach”. Mają się one odbyć na Ukrainie 25 maja.

Fuele apelował do ukraińskich wyborców i polityków, by podjęli wszelkie starania w celu zapewnienia należytego przebiegu wyborów. „Proszę, zróbcie wszystko co możliwe dla przyszłości waszego kraju, (sprawcie), by wybory przebiegły pomyślnie” – wzywał. Zwracając się do polityków, prosił, by pozwolili „wszystkim Ukraińcom w tym trudnym czasie (…) podjąć decyzję o ich przyszłości”.

Unijny komisarz zaznaczył, że przebywa w Kijowie w 70. rocznicę deportacji Tatarów krymskich, przeprowadzonych przez władze radzieckie. „To absolutnie jasny sygnał, że nie uznajemy aneksji Krymu (…) i że nigdy nie zapomnimy o Tatarach krymskich” – oświadczył.

Fuele poinformował też, że z szefem rządu w Kijowie Arsenijem Jaceniukiem uzgodnił powołanie struktury w rządzie ukraińskim, która będzie koordynować pomoc UE dla tego kraju.

PAP

drukuj