Małopolska – Rzeki przekraczają stany alarmowe w 14 miejscach

Stabilizuje się pogoda w Małopolsce. Rzeki przekraczały w piątek po południu stany alarmowe w 14 miejscach – poinformował rzecznik wojewody Jan Brodowski. Według synoptyków opady deszczu mają być w regionie coraz mniejsze.

Rzecznik małopolskiej Straży Pożarnej Sebastian Woźniak powiedział PAP, że od wystąpienia intensywnych opadów w czwartek do godz. 16 w piątek strażacy interweniowali w całym regionie 2,6 tys. razy. Najczęściej w powiatach suskim, myślenickim, nowotarskim i limanowskim.

„Wciąż wypompowujemy wodę z piwnic i zalanych posesji, udrażniamy przepusty. Mniej jest interwencji związanych z drzewami połamanymi przez wiatr, który nie dokucza już tak bardzo, jak miało to miejsce w nocy. Dopływy Wisły będą ją zasilać, ale prognozy są optymistyczne i zagrożenie powodziowe jest coraz mniejsze” – powiedział Woźniak.

Według służb wojewody bez prądu pozostaje już tylko 7,5 tys. mieszkańców Małopolski. Z 29 do 14 zmalała liczba miejsc, w których rzeki przekraczają stany alarmowe.

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w pięciu powiatach: myślenickim, suskim, nowosądeckim, tarnowskim i oświęcimskim, w miastach Oświęcimiu i Bochni oraz w gminach: Bochnia, Bolesław, Bukowina Tatrzańska, Czchów, Gręboszów, Krościenko, Łapanów, Skawina i Szczawnica. W 20 przypadkach władze lokalne ogłosiły pogotowie przeciwpowodziowe.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w piątek w Krakowie. Przed godz. 16 poziom Wisły na wodowskazie Bielany wynosił 496 cm, do stanu alarmowego (520 cm – PAP ) brakowało 24 cm. Według prognoz hydrologów fala wezbraniowa będzie niższa niż wcześniej przewidywano i wyniesie w sobotę nad ranem ok. 541 cm.

„Prowadzony jest całodobowy monitoring rzek i potoków oraz miejsc szczególnie zagrożonych lokalnymi podtopieniami. W ciągu minionej doby strażacy podjęli na obszarze miasta cztery interwencje związane z wypompowywaniem wody z pomieszczeń piwnicznych oraz 15 interwencji związanych z usuwaniem powalonych przez wiatr konarów i gałęzi drzew” – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Jak dodała, obserwowane jest narastanie zjawiska cofania wody na dopływach Wisły, a z uwagi na samoczynne domykanie się śluz wałowych, głównie na Wiśle wzrasta zagrożenie lokalnymi podtopieniami. W piątek po południu w związku z prowadzonymi działaniami przeciwpowodziowymi dla ruchu kołowego zamknięty został odcinek ul. Longinusa Podbipięty, od ul. Zagłoby do ronda przed Mostem Wandy.

W miejscowości Brzegi w pow. tatrzańskim skarpa osuwa się na dom; konieczna była ewakuacja mieszkańców. Ewakuowano też 15 osób z trzech budynków w Barcicach, w gm. Stary Sącz.

Osuwiska, które nie zagrażają budynkom, wystąpiły w: Piwnicznej Zdroju, Chomrzysku (gm. Nawojowa, pow. nowosądecki), Mochnaczce Niżnej (gm. Krynica Zdrój, pow. nowosądecki, Kąclowa (gm. Grybów, pow. nowosądecki), Mszanie Górnej i Tymbarku.

W nocy policjanci zabezpieczali trasę w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w miejscowości Leluchów, z uwagi na osunięcie ziemi na jezdnię. W miejscowości Kamienica w powiecie limanowskim rzeka Kamienica podmyła przyczółek mostu na drodze wojewódzkiej 968. W Bogoniowicach (gm. Ciężkowice, pow. tarnowski) nieprzejezdny jest odcinek szlaku kolejowego Tarnów-Krynica i tam uruchomiona została komunikacja zastępcza.

Z powodu gwałtownych opadów i lokalnych podtopień Tatrzański Park Narodowy zamknął niektóre szlaki turystyczne. Turyści nie mogą wchodzić do Dolin: Białego, Strążyskiej, Małej Łąki, Kościeliskiej, Chochołowskiej oraz poruszać się pod tamą na Polanie Kuźnickiej. Szlaki w wielu miejscach są podtopione, a miejscami zupełnie zalane, co może powodować rozmakanie i osuwanie gruntu. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne, zimowe warunki – obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Świeży śnieg leży już od wysokości 1400 m n.p.m.

Według synoptyków w najbliższych godzinach opady mają w Małopolsce maleć i będą mieć natężenie umiarkowane od 5 mm do 10 mm, miejscami do 20 mm. Wysoko w Tatrach wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

PAP 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl