Rozmowy ws. ograniczenia irańskiego programu atomowego bez rezultatów 

Czwarta runda rozmów w sprawie programu nuklearnego Iranu między przedstawicielami pięciu państw zachodnich a Iranem zakończyła się w piątek w Wiedniu bez rezultatów ani wyraźnych postępów.

Mimo to postanowiono odbyć dalsze spotkania. Ich termin nie został na razie ustalony – twierdzą źródła dyplomatyczne w stolicy Austrii. „Różnice były zbyt duże” – powiedział jeden z zachodnich uczestników rozmów.

Według dziennika „Al-Ahram”, który powołuje się na przedstawiciela strony irańskiej, podczas spotkania „nie osiągnięto postępu w żadnej dziedzinie (…) i nie ustalono terminu następnego spotkania”. Również Michael Mann, rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, potwierdził, że sesja rokowań grupy 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem nie przyniosła rezultatów. „Nic nie jest ustalone, dopóki nie zostało ustalone wszystko” – dodał Mann.

„W negocjacjach są zawsze lepsze i gorsze dni. Nie było to dla nas zaskoczenie i wiedzieliśmy, że będzie ciężko” – podsumowuje amerykańskie źródło dyplomatyczne, cytowane przez agencję EFE, przebieg rozmów, które rozpoczęły się we wtorek w Wiedniu.

Irański wiceminister spraw zagranicznych Abbas Aragczi oświadczył przedstawicielom mediów tego kraju, że „różnice były zbyt duże”, aby można było rozpocząć redagowanie porozumienia. „Powinniśmy odbyć w czerwcu jeszcze jedno lub dwa spotkania. Rozmowy będą kontynuowane” – dodał.

Rozmowy, które powinny doprowadzić do zawarcia porozumienia zobowiązującego Iran do rezygnacji z przygotowania produkcji broni nuklearnej w zamian za całkowite zniesienie sankcji gospodarczych wobec Teheranu rozpoczęły się 18 lutego. Aragczi powiedział, że istnieje jeszcze nadzieja na osiągnięcie końcowego porozumienia przed 20 lipca, wyznaczonym ostatecznym terminem zawarcia wspomnianego porozumienia.

Iran zaprzecza, jakoby miał być zainteresowany w produkcji broni jądrowej, i zapewnia, że jego program wzbogacania uranu ma na celu jedynie produkcję paliwa do reaktora atomowego.

Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się AP, celem prowadzonych rokowań jest częściowa zmiana konstrukcji irańskiego reaktora atomowego, aby produkował on zmniejszoną ilość plutonu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl