Ukraina: Lider komunistów wycofuje się z wyborów prezydenckich 

Szef Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU) Petro Symonenko ogłosił w piątek podczas debaty w TV, że wycofuje swoją kandydaturę z wyborów prezydenckich zaplanowanych na 25 maja. Lider komunistów wyjaśnił, że jego partia uznała, iż wybory nie będą zgodne z prawem.

„Rozumiemy, że walka z odmiennymi poglądami i cenzura dają tylko jedną odpowiedź w kwestii wyborów: będą one, w naszym przekonaniu, niezgodne z prawem. Dlatego Partia Komunistyczna podjęła decyzję o wycofaniu kandydatury po to, by ratować Ukrainę przed tą samowolą, do której obecnie dochodzi” – oznajmił Symonenko w toku debat kandydatów na prezydenta w telewizji państwowej.

Również na stronie internetowej KPU pojawiło się wieczorem oświadczenie Symonenki o jego rezygnacji z udziału w kampanii. Podkreślił on w komunikacie, że władze wszczęły „wojnę informacyjną” przeciwko Partii Komunistycznej i jej zwolennikom i „wprowadziły surową wszechogarniającą cenzurę w mediach” na szczeblu centralnym i lokalnym. „Walce z odmiennymi poglądami, z wyznawaniem idei komunistycznych coraz częściej towarzyszą akty fizycznego terroru” – oznajmił Symonenko.

Ostatnie sondaże dawały szefowi KPU kilkuprocentowe poparcie. W przeszłości polityk ten wielokrotnie kandydował w wyborach prezydenckich.

6 maja doszło do incydentu z udziałem Symonenki w ukraińskim parlamencie – deputowanych KPU wyproszono z zamkniętego posiedzenia izby w związku z „separatystycznym wystąpieniem” lidera komunistów, jak nazwali je inni deputowani. Nie podano szczegółów tego wydarzenia.

PAP / RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl