Sejmik Województwa Mazowieckiego skarży RIO

Sejmik Województwa Mazowieckiego złożył skargę do ministra administracji i cyfryzacji na działalność Regionalnej Izby Obrachunkowej. Chce by izba z innego województwa kontrolowała uchwały samorządu.

Powodem skargi jest według zarządu Sejmiku paraliżowanie przez RIO prac Urzędu Marszałkowskiego, poprzez uchylanie podejmowanych uchwał. O sprawie napisał jeden z dzienników.

Decyzja w sprawie zmiany organu kontrolnego zapadnie w poniedziałek, na sesji Sejmiku. Wtedy także odbędzie się głosowanie nad wnioskiem radnych PiS-u o odwołanie Adama Struzika z funkcji Marszałka Województwa.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, były wicemarszałek woj. mazowieckiego podkreślił, że już w 2012 roku izba obrachunkowa stwierdziła, że wieloletnia prognoza finansowa województwa jest nierealistyczna. Podobnie było w kolejnym roku.

– Wszystko wskazuje na to, że Regionalna Izba Obrachunkowa miała rację. Proszę zwrócić uwagę, że pod koniec IV kwartału 2013 roku, planowane dochody samorządu wg RIO wynosiły około 50 proc. Zatem RIO zwracało uwagę, że samorząd uchwalając budżet, nie po stronie wydatków na Janosikowe – o co podnosi samorząd woj. mazowieckiego – ale po stronie dochodów, źle planował dochody. Jeżeli zaplanowano, że w 2013 roku będzie 2 mld 915 mln, a faktycznie wpłynęło do kasy samorządu województwa 1 mld 499 mln, to stanowiło to zaledwie 50 proc. dochodów – zaznaczył poseł Arkadiusz Czartoryski.

Zastanawiającym jest, dlaczego minister finansów i inne organy nadzoru jak chociażby Sejmik, nie wyciągały konsekwencji z informacji przekazywanych z RIO – zauważa poseł.

21 maja odbędzie się  nadzwyczajne posiedzenie  Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, na której będą rozpatrywane dokumenty regionalnej Izby obrachunkowej. Posłowie PiS będą chcieli skierować dokumenty do NIK, aby izba przeprowadziła kontrolę.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl