Na Forum w Davos powołano Komitet Promocji Wodoru

Podczas 47. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos 13 koncernów energetycznych, motoryzacyjnych i przemysłowych powołało w czwartek Komitet Promocji Wodoru. Jego członkowie chcą w ciągu pięciu lat przeznaczyć 10 mld euro na rozwój technologii wodorowej.

Założycielami Komitetu są: Air Liquide, Alstom, Anglo American, BMW Group, Daimler, ENGIE, Honda, Hyundai, Kawasaki, Royal Dutch Shell, The Linde Group i Total i Toyota. Radzie przewodniczy dwóch wiceprezesów firm z różnych branż i regionów – Air Liquide i Toyoty. Zdaniem członków tego przedsięwzięcia upowszechnienie technologii wodorowej oraz samochodów z ogniwami paliwowymi przyspieszy realizację celów Paryskiego Porozumienia Klimatycznego.

„Porozumienie Paryskie z 2015 roku w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatu to ważny krok we właściwym kierunku, jednak realizacja jego celów wymaga działań biznesowych. Komitet Promocji Wodoru skupia szereg wiodących w świecie firm przemysłowych, motoryzacyjnych i energetycznych, które pragną objaśniać znaczenie wodoru jako kluczowego rozwiązania transformacji energetycznej w transporcie, energetyce i przemyśle, co wymaga opracowania odpowiednich strategii i wdrożenia ich w wielkiej skali. Nie możemy tego zrobić sami. Konieczne jest wsparcie technologii wodorowych przez rządy za pomocą właściwych narzędzi – na przykład przez wspieranie wielkoskalowych inwestycji w infrastrukturę” – podkreślał dyrektor Air Liquide Benoit Potier.

Jak zapewniają członkowie porozumienia, chcą oni współpracować z wieloma podmiotami, w tym firmami, organizacjami międzynarodowymi i obywatelskimi, dostarczając im własne rekomendacje.

„Komitet Promocji Wodoru będzie w odpowiedzialny sposób prezentować technologie wodorowe i korzyści, jakie przynoszą one światu. Będzie rozwijać współpracę z rządami, przemysłem i społeczeństwami. (…) Komitet Promocji Wodoru będzie aktywnie wspierać transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej” – dodał prezes Toyoty Takeshi Uchiyamada.

Jak przekonują członkowie Komitetu, wodór to czysty i bezpieczny nośnik energii, który może być wykorzystywany jako paliwo w motoryzacji lub surowiec w przemyśle, a także może służyć do przechowywania energii na dużą skalę. Można go wytwarzać z użyciem elektryczności pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych oraz z ubogich w węgiel paliw kopalnych, a jego użycie nie powoduje żadnych emisji.

By ograniczyć wzrost globalnych temperatur do 2 stopni Celsjusza, do 2030 roku co najmniej 20 proc. wszystkich pojazdów musi być napędzanych elektrycznie (samochody wodorowe mają silniki elektryczne – PAP) – podkreślała na szczycie klimatycznym w Paryżu (COP21) francuska minister energii Segolene Royal. Poinformowała jednocześnie o paryskiej deklaracji 20 organizacji na rzecz elektromobilności i przeciwdziałania zmianom klimatu. Podpisały ją m.in. Alians Nissan-Renault, Tesla Motors czy IEA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl