Będzie ustawa ws. medycznego wykorzystania marihuany

W najbliższych tygodniach Sejm przyjmie ustawę dotyczącą medycznego wykorzystania marihuany – poinformował wiceszef komisji zdrowia Tomasz Latos. Projekt może zostać uchwalony jeszcze w lutym.

Projekt dotyczący medycznego wykorzystania marihuany przygotował poseł Piotr Liroy-Marzec z Kukiz’15. Pierwsze czytanie odbyło się w październiku ubiegłego roku. Znaczące zmiany w projekcie zaszły na etapie prac w podkomisji. Kwestią sporną pozostaje produkcja potrzebnych do wytworzenia preparatu suszu i żywicy.

– W tej chwili jest dyskusja, czy ma być produkowana w jednym czy dwóch miejscach, jakichś instytutach w Polsce, czy ma być przywożona z zagranicy. Rzeczywiście wokół tego jest pewien spór. Wydaje się stronie rządowej, że żeby jak najszybciej uruchomić ten proces i mieć pełną kontrolę nad tym wszystkim, że lepiej będzie, jak ona będzie sprowadzana z zagranicy – tłumaczy poseł Tomasz Latos, wiceszef sejmowej komisji zdrowia.

Innego zdania jest inicjator projektu poseł Piotr Liroy-Marzec. W jego ocenie marihuana powinna być produkowana w Polsce. Jednak – jak przekonuje poseł Tomasz Latos – obie sprawy można połączyć. Pierwszym krokiem miałoby być umożliwienie sprowadzania preparatu z zagranicy, drugim – dyskusja o tym, w jaki sposób i w jakich warunkach uruchomić produkcję w kraju. Wczoraj do sprawy tzw. medycznej marihuany odniosła się również premier Beata Szydło. Najważniejsze są opinie ekspertów – podkreśliła szefowa rządu.

– Jeżeli medyczna marihuana ma być na podstawie tego prawa dopuszczona, to musi być to prawo bezpieczne, żebyśmy nie doprowadzili do tego, że nagle oto będzie nielegalny obrót tym specyfikiem. To jest w tej chwili największa troska – zaznacza premier Beata Szydło.

Dlatego dystrybucja preparatu ma odbywać się jedynie poprzez apteki, na receptę wypisywaną przez lekarza. Projekt dotyczący medycznego wykorzystania marihuany ma być uchwalony w najbliższych tygodniach. Prawdopodobny termin zakończenia prac to luty.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl