Fiskus wybiórczo traktuje polskich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy mają problemy z wliczaniem podstawowych wydatków do kosztów działalności. Jak poinformował dziennik Rzeczpospolita, są oni traktowani uznaniowo przez Urzędy Skarbowe.

Gazeta podaje dwa przykłady. Pierwszy – notariusza, który chciał uzyskać uprawnienia tłumacza przysięgłego.  Fiskus w tym przypadku uznał, że nauka języka to wydatek osobisty. Jednak kurs angielskiego mógł zaliczyć do kosztów producent szczudeł.

W drugim przypadku, radca prawny chciał zrobić doktorat z prawa autorskiego. Urząd Skarbowy stwierdził, że kancelarię można prowadzić bez tytułu naukowego.

Anna Milewska, ekspert z kancelarii gospodarczej, mówi, że fiskus jest swego rodzaju „państwem w państwie”. Zwraca uwagę na problem interpretacji przepisów przez pracowników skarbówki.

– W Polsce nie mamy żadnej odpowiedzialności urzędnika za błędne decyzje. Dlatego urzędnikom skarbowym jest bardzo łatwo podejmować decyzje negatywne w stosunku do podatnika. Taka decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, czyli fiskus wydaje decyzje i może zablokować wszystkie decyzje bankowe i tak naprawdę doprowadzić do upadłości firmy. W momencie, kiedy podatnik wygra sprawę w sądzie za kilka lat, to w zasadzie nic się nikomu już nie dzieje, nikt nawet nie mówi podatnikowi „przepraszam”, o ile ten podatnik przetrwa – tłumaczy Anna Milewska.

Ekspert spodziewa się, że przepis o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika będzie martwy. Zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl