fot. PAP/EPA

Federacja Rosyjska próbuje wymazać ukraińskie dziedzictwo narodowe z powierzchni ziemi

Rosja nie tylko morduje ukraińskich obywateli, ale także niszczy dziedzictwo narodu ukraińskiego. Federacja Rosyjska bombarduje świątynie, muzea, teatry i pomniki.

Muzeum Sztuki w Charkowie jest jednym z najstarszych w mieście. Placówka może się pochwalić jedną z najcenniejszych ukraińskich kolekcji.

– W naszej kolekcji znajduje się ponad 25 tysięcy eksponatów – mówiła Maryna Filatowa z Muzeum Sztuki w Charkowie.

Wśród kolekcji Muzeum Sztuki w Charkowie są m.in. grafiki Albrecha Djurera czy obrazy Henryka Siemiradzkiego. Większość dzieł jest autorstwa ukraińskich i rosyjskich artystów. W pierwszych dniach wojny wszystkie okna w muzeum zostały uszkodzone, co zagroziło kolekcji. Pracownicy robili wszystko, aby ją uratować.

– To po prostu ironia losu, że musimy ratować rosyjskich artystów, obrazy rosyjskich malarzy przed ich własnym narodem. To po prostu barbarzyństwo – podkreśliła Maryna Filatowa.

Rosyjskie bomby niszczą zabytkowe budynki, uniwersytety, centra kultury, cerkwie i kościoły.

W Mariupolu Rosjanie zbombardowali teatr, w którym ukrywali się ludzie.

Rosja przekonywała, że jej głównym celem jest denazyfikacja Ukrainy. Tymczasem rosyjskie bomby zniszczyły pomnik ofiar Holokaustu w Drobyckim Jarze.

– Podczas II wojny światowej w tym miejscu naziści rozstrzelali blisko 20 tys. ludzi. Po 80 latach są oni powtórnie zabijani – powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Rosyjska bomba kasetowa spadła tydzień temu na Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Spoczywają na nim Polacy zamordowani przez NKWD.

Ukraińcy robią wszystko, aby uratować cenne zabytki. W Odessie pomnik księcia Richelieu został zabudowany workami z piasku. We Lwowie wszystkie rzeźby zostały owinięte specjalnymi materiałami. Ustawiono wokół nich rusztowania. Okna z witrażami w zabytkowych kościołach i innych budynkach zostały zasłonięte.

– Po tym, gdy widzieliśmy, jak Rosja niszczy bloki mieszkalne i obiekty infrastrukturalne w naszych miastach, zdaliśmy sobie sprawę, że musimy zrobić wszystko, aby ochronić zabytki architektury Lwowa – podkreślił Andrij Fedoryszyn, konserwator zabytków z Lwowa.

Polska aktywnie wspiera ukraińskie instytucje w ochronie dziedzictwa kulturowego, a także polskich dzieł, które znajdują się na terytorium Ukrainy. Nigdy nie możemy przyzwyczaić się do tej wojny – zaakcentował wicepremier i minister kultury, prof. Piotr Gliński.

– Przyzwyczajenie jest siostrą obojętności. Nie stać nas na to. To byłoby wielkim grzechem, gdybyśmy byli obojętni. Musimy być cały czas aktywni, dlatego też w zakresie kultury pomagamy bardzo aktywnie w wielu obszarach – powiedział prof. Piotr Gliński.

Polska wysłała już kilkanaście transportów materiałów do zabezpieczenia dzieł sztuki i zabytków. Powstało Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. Działa przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa – zaznaczyła jego dyrektor, dr hab. Katarzyna Zalasińska.

–  Gromadzimy wiedzę o tym, jakie są potrzeby i pomagamy, wspieramy nasze instytucje. Organizujemy transport czy też całą pomoc właśnie dla instytucji ukraińskich – podsumowała dr hab. Katarzyna Zalasińska.

Na pomoc mogą liczyć również ukraińscy artyści i dziennikarze, którzy uciekli przed wojną do Polski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl