fot. PAP/EPA

F. Timmermans zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego KE

Frans Timmermans już oficjalnie zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Wraca on do krajowej polityki. W Brukseli jego obowiązki przejmuje inny wiceprzewodniczący,  Marosz Szefczovicz.

W ubiegłym miesiącu rozpadł się rząd Marka Ruttego, trawiony sporami wokół polityki migracyjnej. Dotychczasowy premier zapowiedział odejście z polityki.

Przedterminowe wybory parlamentarne są planowane na koniec listopada. Do nich Partia Pracy oraz Zieloni pójdą wspólnie, a liderem lewicowej listy ma zostać Frans Timmermans, który do tej pory był wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

We wtorek Frans Timmermans już oficjalnie złożył rezygnację z zajmowanego w Brukseli stanowiska, by zabiegać o kierowanie rządem w Holandii. Krajowa lewica chce uczynić tematy klimatyczne jedną z głównych osi sporu. Frans Timmermans zajmował się tym w Unii Europejskiej i już wykorzystuje to w trakcie kampanii.

– Chcę, żeby znów inne kraje patrzyły z podziwem na Holandię. By zobaczyli, że u nas znajdą rozwiązania dla problemów klimatycznych – powiedział b. wiceprzewodniczący KE.

Nie od dziś wiadomo, że politykowi nie było po drodze z rządem w Warszawie. Frans Timmermans nie krył się ze swoją niechęcią wobec obozu, który utrzymuje w Polsce władzę od blisko ośmiu lat, a nawet potrafił wprost wspierać kandydatów opozycyjnych, np. po tym, jak na scenie politycznej pojawiła się Wiosna Roberta Biedronia.

Dlatego politycy Prawa i Sprawiedliwości po byłym przewodniczącym Komisji Europejskiej płakać na pewno nie będą. A b. premier, Beata Szydło, liczy, że odejście Fransa Timmermansa zatrzyma rosnące ambicje klimatyczne w Unii, które zamieniają się w ideologię i wprost są sprzeczne z polskim interesem.

„Komisja Europejska w trybie nagłym pożegnała się z Fransem Timmermansem. Oby był to krok na drodze do opamiętania w szaleństwie #FitFor55 – projektu, którego Timmermans jest głównym twórcą” – poinformowała w mediach społecznościowych Beata Szydło, b. premier, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Polska złożyła już w unijnym Trybunale Sprawiedliwości kilka skarg na przepisy będące częścią pakietu Fit for 55 . Dotyczą one m.in. zakazu rejestracji samochodów spalinowych po 2035 roku, zmniejszenia liczby bezpłatnych certyfikatów ETS, a także ingerencji w polski model gospodarki leśnej. Rząd w Warszawie nie pozostawał dłużny wobec Fransa Timmermansa. Nie zgodził się, by Holender kierował Komisję Europejską, choć w 2019 roku był faworytem do objęcia tej funkcji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl