fot. Dawid Nahajowski

Bruksela: w obronie polskich i europejskich lasów

Europosłowie Alexander Bernhuber z Austrii (Europejska Partia Ludowa) oraz Bogdan Rzońca (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) wystosowali pismo do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa, w sprawie unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności. Sygnatariuszy listu niepokoją niektóre działania zawarte w strategii, ponieważ ich skutki, jak poinformowali Komisję Europejską, mogą być katastrofalne dla zachowania różnorodności biologicznej oraz społeczeństwa i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.

Strategiczny cel objęcia ochroną ścisłą bardzo dużych obszarów, potwierdzony również w Nowej Strategii Leśnej UE 2030, budzi niepokój wielu europosłów w Parlamencie Europejskim. W związku z tym koordynator EKR w Komisji Budżetowej, europoseł Bogdan Rzońca, oraz austriacki eurodeputowany z Europejskiej Partii Ludowej, Alexander Bernhuber, zdecydowali się podjąć dialog z komisarzem Fransem Timmermansem.

Europosłowie wskazali w liście skierowanym do wiceprzewodniczącego KE, że w działaniach Komisji dotyczących klimatu zawsze na pierwszym miejscu należy stawiać ludzi i nie wolno tracić z oczu regionów, sektorów przemysłu i pracowników, którzy będą borykać się z największymi trudnościami. Problem dotyczy m.in. przyszłości funkcjonowania polskich i europejskich lasów. Obszary ochrony ścisłej charakteryzują się znaczącym ograniczaniem działalności człowieka. Objęcie ochroną ścisłą, jak zakłada strategia, 10 proc. obszarów lądowych spowoduje ograniczenie pozyskania drewna skutkujące mniejszą podażą surowca dla sektora drzewnego i  zapewne zmniejszeniem zatrudnienia w sektorze. Jak mówił austriacki eurodeputowany, Alexander Bernhuber, może to skutkować zahamowaniem działalności gospodarczej, a w dalszej konsekwencji – migracją ludności. Jego zdaniem zagrożenie jest realne zwłaszcza dla obszarów wiejskich, w których od lat obserwujemy – w pewnych krajach członkowskich UE – zjawisko porzucania gospodarstw. Porozumienie w sprawie obrony polskich i europejskich lasów sygnatariusze listu zawarli ponad podziałami.

– Działania związane z ochroną środowiska przyrodniczego są potrzebne, ale powinny odbywać się na zasadzie zrównoważonego rozwoju, który opiera się na uwzględnianiu nie tylko aspektów przyrodniczych, ale również gospodarczych i społecznych. To dlatego wnioskujemy do Pana Komisarza o podjęcie działań zmierzających do przyjęcia takich zapisów strategii na etapie jej wdrażania, aby opierały się o ideę zrównoważonego rozwoju – mówił europoseł Bogdan Rzońca.

Deputowani wskazali, że na obecnym etapie Komisja Europejska nie dysponuje oceną wpływu nowych strategii dla leśnictwa i przemysłu opartego na drewnie. Europosłowie zapytali zatem Fransa Timmermansa, czy mogą liczyć na rozsądne i wyważone podejście Komisji w procesie prac nad przyszłymi projektami legislacyjnymi.

 Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl